Hastanelerde Kişisel Veriler Çalınabilir mi?
Henüz Puan Verilmedi

Kişisel Verileriniz Ne Kadar Güvende ?

Kişisel veriler geçmişte şimdiki kadar risk altında değildi. Çünkü bu veriler genellikle kağıt ortamında saklanmaktaydı ve resmi kuruluşların arşivlerindeki bu kayıtlara ulaşmak bürokratik açıdan pekte mümkün değildi. Sahip olabilmek için alınan belge ve imzalar kötü amaçlı kişilerin iştahını kapatıyordu. Ancak günümüzde durum artık pekte öyle değil. Artık kişisel veriler sosyal paylaşım platformlarında korkusuzca paylaşılıyor. İnternet üzerinden alışveriş yapabilmek için birçok bilgimizi kendi rızamızla veriyor ve bunların nasıl saklandığını pekte önemsemiyoruz. Ülkemizde e-devlet uygulamasına geçildikten sonra birçok devlet kurumu bu yapı üzerinden vatandaşların kişisel bilgilerine ulaşabiliyor ve eskiden günler süren evrak işleri artık evlerimizdeki bilgisayarlardan saniyeler içerisinde halledilebiliyor.

Buraya kadar anlatılanlar pekte uykunuzu kaçırmıyor. Ancak madalyonun birde diğer yüzünden bakmaya ne dersiniz? Amerikada yapılan bir araştırma neticesinde yeni nesil sağlık Hackerları tarafından geçtiğimiz yıl Amerika Toplum Sağlığı Sistemlerine yönelik saldırılarda yüzde 600 oranında artış yaşandığı bildirilmiş. Üstelik bu saldırılar ile 200 hastane ve toplamda 4.5 milyon hastanın kişisel verilerine ulaşıldığına dair bilgiler bulunmakta.

Open SSL denilen ve verilerin şifrelenmesini sağlayan bir yazılımın güvenlik açığını kullanarak yapılan saldırılar neticesinde milyonlarca hastanın kişisel verilerine ulaşıldığı bildirilmiş. Üstelik bu güvenlik açığının hala birçok hastanenin sisteminde var olduğu ve riskin halen devam ettiği yönünde ciddi bilgiler bulunmakta. Federal yetkililer bu saldırıların arkasında Çin’de bulunan bir grup hacker olduğuna dair veriler bulunduğunu yetkililer ile paylaşmış durumda.

Amerikalı yetkililer bu ve benzeri kişisel bilgilerin çalınarak özellikle tıbbı bakım hizmeti almak isteyen ve sigortası bulunmayan kişilere pazarlanabileceği endişesini taşıyor.

Peki Ülkemizde Kişiler Veriler Nasıl Korunuyor:

2012 tarihinde Başbakan’lığa gönderilen “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı Taslağı” halen beklemede. Bu tasarıyla; kişisel verilerin işlenmesine ilişkin genel ilkeler , veri işleyenlerin uyacakları usul ve esaslar, oluşturulacak sistemi koruyacak ve geliştirecek otorite ve kişisel verileri işlenenlerin hakları ve menfaatleri teminat altına alınmak isteniyor. Ancak konuyla ilgili halen bir sonuç alınabilmiş değil ne yazık ki.

Umarız en kısa zamanda siyasiler tüm dünya için risk oluşturan bu ciddi olayın üzerine biran önce eğilir ve bu yasayı çıkartarak olası kişisel veri hırsızlıklarına karşı alınacak önlemleri kamu oyuna sunarlar.

Kaynaklar: MIT Technology Review, T.C Adalet Bakanlığı

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)