Henüz Puan Verilmedi

Robotbase Tarafından Geliştirilen Kişisel Robot Maya:

Robotbase adlı firma tarafından geliştirilen bir kişisel robot olan MAYA dikkat çekici özelliklere sahip. Günlük hayatımızda rutin yaptığımız birçok işi üstlenebilecek özelliklere sahip olan bu kişisel robot, bilim kurgu filmlerindeki fantastik yeteneklerle donatılmış bir robot değil tabii ki. Aslına bakacak olursak evde böylesine üstün özellikte bir robota ihtiyacınız neden olsun ki? İşte Maya’da böylesine bir robot, yani günlük kişisel ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek temel özellikleri olan ve aynı zamanda insansı bir görünüme sahip olmayan sevimli bir araç.

Robotbase‘in geliştirmiş olduğu bu kişisel robot, yüz tanıma, duygu tanıma / algılama, nesne tanıma, 3D derinlik kamerası ve derin öğrenme algoritması ile donatılmış. Sesinizi tanıyabilen Maya, size ihtiyacınız olan bilgileri sağlayabiliyor. Hava durumu, haberler, spor müsabakalarının sonuçları ve daha birçok alanda sorduğunuz sorulara yanıt verebiliyor. Gürültü önleyici özelliği olan mikrofonu sayesinde sesinizi algılayıp tescilli doğal dil algoritması ile size cevap verebiliyor. Aynı zamanda evinizde bulunan Kablosuz Z-Wave Plus Zigbee, BLE ve Wi-Fi üzerinden tüm cihazlarınız ile iletişim kurabiliyor.

Hareket de edebilen bu kişisel robot, harita algoritmaları kullanarak oluşturduğu evin krokisini kullanarak evde gezinebiliyor. Sahip olduğu çevresel sensörler yardımıyla eviniz ile ilgili size çeşitli bilgiler sunabiliyor. Sıcaklık, nem ve hava kalitesini raporlayabilen Maya tam bir asistan görevi görüyor. Aynı zamanda video konferans yapabilmeniz için gerekli donanımları üzerinde barındıran bu robot ile sevdiklerinizle iletişim kurabilmeniz mümkün. Sizin için fotoğraflar çekebilen yada evinizde olmadığınız anlarda akıllı telefonlara yüklenen uzaktan izleme yazılımı sayesinde evinizi izleme imkanını sunan bu robot, kişisel ev asistanından beklediğiniz her şeyi size başarıyla sunuyor.

Şu anda kickstarter.com adlı internet sitesi üzerinden projesine fon arayışı içerisinde olan Robotbase, şu ana kadar projesi için oldukça büyük bir ilgi yakalamış durumda. Çok büyük fantastik özelliklere sahip olmasa da, Maya günlük hayatta ihtiyacımız olan birçok kişisel ev ihtiyacını karşılayabilecek sevimli bir robot olarak görülebilir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.