Henüz Puan Verilmedi

Kira Geliri Vergisi ve Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi

Kira geliri vergisi beyannamesi doldurmak için son gün 25 Mart. Bilindiği gibi kira geliri (Gayrimenkul sermaye iradı) elde eden mükellefler her yıl en geç 25 Mart tarihine kadar elde etmiş oldukları kira gelirine ilişkin bir beyanda bulunmaları gerekmektedir. Bu tarihe kadar “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” üzerinden elde etmiş oldukları gelire ilişkin beyanda bulunan mükellefler 2014 yılı için belirlenmiş olan 3.300 TL’lik istisna tutarından faydalanabilmektedir. Yapılan açıklamalara göre 2015 yılı için belirlenen istisna tutarı ise 3.600 TL dir. Mükellefler elde etmiş oldukları kira geliri ile ilgili beyanda bulunmaları için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi‘ni kullanmaları gerekmektedir. Sayfamızda bu sistemin nasıl kullanıldığı? Kira geliri vergisi beyannamesi nasıl doldurulduğuna ilişkin çeşitli yardım videoları paylaşılmıştır.

kira geliri vergisi, önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi,2014 2015 istisna kaç tl, bilgiversin.com

Kira Geliri Vergisi – Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi

Kira Geliri Vergisi Beyan Ederken Gider Türü Nasıl Seçilir?

Kira geliri vergisi ödemek için beyanname dolduran mükellefler, ödeyecekleri vergiyi hesaplarken çeşitli gider türleri üzerinden işlem yapabilirler. 2 farklı gider türü bulunmaktadır. Bunlardan biri Götürü Gider Yöntemi diğeri ise Gerçek Gider Yöntemi‘dir. Yukarıda yer alan videoda götürü ve gerçek gider yöntemlerini seçerek nasıl gider beyanında bulunulacağı detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Kira Geliri Beyannamesi Doldururken Adres Numarasını Nasıl Bulabilirim?

Kira geliri beyannamesi doldururken kira geliri elde etmiş olduğunuz gayrimenkule ait adres bilgisinin sisteme girilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda beyanname sistemi üzerinde gayrimenkul bilgileri içerisinde yer alan adres numarası bilgisinin girilmesi gerekmektedir. Yukarıda paylaşılan video ile beyanname sisteminde gelir elde edilen gayrimenkule ilişkin adres bilgisinin nasıl bulunacağı ve bulunan adres numarasının beyannameye nasıl ekleneceği adım adım anlatılmaktadır.

Kira geliri vergisi ödemek için Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi‘ni kullanarak beyanda bulunan mükellefler için hazırlanmış olan yardım videoları sayfamızda paylaşılmıştır. Bu videoları izleyerek siz de elde etmiş olduğunuz gelire ilişkin beyanda bulunabilirsiniz. Beyannameyi doldurarak onaylayan mükellefler adlarına tahakkuk etmiş olan vergiyi isterlerse bu sistem üzerinden kredi kartı ile ödeyebildikleri gibi, aynı zamanda bankalar aracılığı ile de kira geliri vergisi ödeme imkanı bulunmaktadır. Bu konu hakkında merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.