Henüz Puan Verilmedi

Selfie Çubuğu Kullanmak Yasak Mı?

Son zamanların yeni fenomeni selfie, tüm dünyada bir anda popüler oldu. Bu yöntemle çekmiş oldukları fotoğraflarını internette, sosyal medya hesaplarında paylaşanların sayısı her geçen gün daha da artıyor. Hatta bazı kullanıcılar daha da ileri giderek ekstra donanımlar edinerek daha kaliteli selfie fotoğraflar çekmeye başladı. Bu donanımların başında Selfie Çubuğu geliyor. Türkçe’ye “özçekim” olarak çevrilen bu yeni fotoğraf çekme akımı Güney Kore‘de bazılarının başına dert olmaya başladı.

selfie çubuğu güney kore BilgiVersin.com

Selfie Çubuğu

Güney Kore’de selfie çekmek için tasarlanan bu özel donanımı kayıt ettirmeksizin satan kişilere 60.000 TL para cezası verileceği haberi oldukça ilgi çekti. Bu cezanın ortaya çıkış nedeni ise bir hayli ilginç. Alınan bilgiye göre G.Kore Radyo Denetim Kurumu kayıt ettirilmeyen selfie çubuğuna satış engeli getiren bir düzenlemeyi gündeme getirdi. Yapılacak yasal düzenleme ile Bluetooth iletişim teknolojisi kullanarak çalışan bu özel donanımlar kapsam içerisine alınacak. Kurumun iddiasına göre kayıt edilmemiş selfie çubukları aynı frekansı kullanmakta olan diğer cihazlara ulaşmada engel teşkil edebilir.

Bu donanımlar kolun uzanacağı normal mesafeden daha uzak çekim imkanı vermektedir. Özellikle yüksek çözünürlüklü akıllı telefon kullanan kişiler için oldukça cazip olan bu ürünün yeni modelleri Bluetooth ile çalışıyor. Hal böyle olunca cihaz yasa kapsamına dahil olmuş oluyor. bu donanımı bir iletişim cihazı olarak gören G.Kore Radyo Denetim Kurumu yapacağı yasal denetim sayesinde tüm cihazları kayıt altına almayı hedefliyor.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.