Henüz Puan Verilmedi

Kanser Testi İle Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor:

Kanser ölümcül bir hastalıktır ancak erken teşhis kanser hatalığının tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Belirli bir yaşın üzerindeki insanlar kendi doktorları tarafından yönlendirilerek belirli periyotlarda  erkeklerde prostat, kadınlarda ise meme kanserine karşı bazı rahatsız edici testlere tabi tutulurlar. Bu testler esnasında erken safhada tespit edilen kanserler de tedavi şansı oldukça yüksektir. Ancak beyin, yumurtalık, lösemi ve kan kanserlerinde hekimler tarafından periyodik bir test prosedürü çok sık önerilmemektedir. Bunun altında yatan birçok sebep vardır ancak önemli birkaç sebep sayacak olursak, birincisi kanser testi maliyetlerinin yüksek oluşu, ikincisi ise hastanın bu kanser testi’ne erişme şansının mümkün olmaması gösterilebilir.

Kanser Testi İçin Yeni Bir Başlangıç Miriam:

Yeni bir başlangıç​​ olarak adlandırılan Miriam, oldukça düşük bir maliyet ve kullanıcı dostu bir arayüz ile kanser testini basit bir işlem haline dönüştürüyor. Geçtiğimiz günlerde Rio De Janeiro’da yapılan TEDGlobal konferansında tanıtılan bu müthiş cihazın TED tarihinin en heyecan verici tanıtımlarından biri olarak gösterilmektedir. Bu demo’ya ait videoyu yukarıda izleyebilirsiniz.

Miriam adlı cihazın geliştirilmesini sağlayan Miroculus adlı kuruluşun temel hedefi konu hakkında eğitimsiz birinin dahi kolaylıkla kullanabileceği basit bir arayüze sahip cihaz ortaya çıkarmaktı. Proje henüz nihai haline ulaşmış olmasa da, şu an için gelinen noktada katedilen yol oldukça tatmin edici gözüküyor. 2008 yılında bir grup araştırmacı microRNA’nın kanserde erken teşhis için ne denli önemli olduğunu keşfetmişti. İşte bu noktadan yola çıkan cihaz temel olarak hastadan alınan kan örneğindeki microRNA molekülü varlığını araştırarak ortaya çıkan özet sonucunu size sunuyor.

kanser testi miriam BilgiVersin.com

Örnek Ekran Görüntüsü

Cihazın içerisine 96 oyuklu plaka ile yerleştirilen örnek yaklaşık 1 saat içerisinde reaksiyonu tamamlar ve neticede bulunan sonuç bir bulut sunucusuna gönderilir. Bulut sunucuda bulunan veri tabanı taranarak uyuşan sonuçlar ile karşılaştırılır. Bu karşılaştırma işlemi neticesinde ulaşılan nihai sonuç basit bir arayüz ile kullanıcıya aktarılır.

Üretilen bu cihaz için henüz tüm izinler alınabilmiş değil. Henüz fareler üzerinde yapılan deneyler ile yola devam ediliyor. Ancak alınan sonuçlara bakılırsa kısa süre içerisinde bu cihazı hayatımızın içerisinde göreceğiz. Cihazın satış fiyatı için 500$ gibi bir rakam öngörülmektedir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)