Henüz Puan Verilmedi

Kanserli Tenya Öldükten 3 Gün Sonra Kolombiya’lı Hasta da Öldü

Kolombiya‘lı bir hastanın vücuduna yerleşmiş olan tenyanın kanserden ölmesinin ardından sadece 3 gün sonra hasta da hayatını kaybetti. Bu vakayı ilginç kılan, tıp literatüründe böyle bir olaya daha önce rastlanmaması olarak gösterildi. 41 yaşında olduğu belirtilen hastanın durumu şüpheli bulununca ABD Hastalık Kontrol Merkezi hekimleri devreye girdi ve bu esrarengiz durum aydınlatıldı.

kanserli tenya, kolombiyalı hastayı öldürdü, bilgiversin.com

Kanserli tenya, Kolombiya’lı hastayı öldürdü

Kanserli Tenya Kolombiya’lı Hastanın Ölümüne mi Neden Oldu?

Kanserli tenya (bağırsak kurdu) hastanın hayatını kaybetmesin ardından detaylı bir şekilde incelendi. HIV virüsü de taşıyan Kolombiya’lı hastanın zayıf bağışıklık sistemi tenyanın kolaylıkla çoğalmasına yol açtı. Tıp tarihinde bir ilk olarak nitelendirilen bu olay ile ilgili The New England Journal of Medicine dergisinde detaylı bir makale de yayınlandı. Olayın 2013 senesinde meydana geldiği, ancak hekimlerin hastanın durumuna ilişkin gizemi tam anlamıyla çözemeyince ABD Hastalık Kontrol Merkezi’ne devrettiği belirtildi. Hastalık Kontrol Merkezi doktorları bu olayı çözebilmek için yoğun bir çalışmanın içine girdi. Hastayı inceleyen doktorlar 41 yaşındaki Kolombiya‘lının akciğerlerinde 4cm genişliğine tümörler tespit etti. Ancak ilginç olan şey bu tümörler bir türlü tanımlanamıyordu. Türü tanımlanamayan tümörler hastanın tedavisini de imkansız hale getiriyordu. Olayın üzerine yoğunlaşan doktorlar, detaylı tetkiklerde tümörlerin aslında tenya DNA’sına sahip olduğunu anlayınca olay çözüldü. Ancak bu tespitin ardından sadece 3 gün içinde Kolombiyalı hasta yaşamını yitirdi. Hastanın ciğerlerinde tespit edilen tenyanın, cüce tenya (Hymenlopis nana) olduğu ve kanserli olduğu için öldüğü, takip eden 3 gün içinde de hastanın da öldüğü vurgulandı.

Kanserli tenya nedeniyle hayatını kaybeden hasta ile ilgili bilimsel makale The New England Journal of Medicine dergisinde yer almaktadır. Konuyla ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmak için bu dokümana göz atabilirsiniz. Dergi konuyla ilgili ayrıca sayfamızın üst bölümünde yer alan bir sunum videosu da yayınlamıştır. Merak ettiğiniz hususlar ve düşüncelerinizi iletmek için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.