Henüz Puan Verilmedi

Kanser Tedavisinde Isı ile Aktif Hale Gelen Mikroskobik El Bombası

Kanser tedavisinde her geçen dönem yeni bir yöntemle karşılaşıyoruz. Bu yöntemlere geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. İngiltere’deki araştırmacılar ısı ile aktif hale getirilen ve mikroskobik el bombası olarak tanımlanan bir kanser ilacı geliştirdi. Manchester Üniversitesi Nanotıp Laboratuvarında bir gurup araştırmacı tarafından geliştirilen ve hedefinde aynı bir el bombası gibi patlayarak yayılan kanser ilacı, normal vücut sıcaklığında aktif hale gelmiyor.

Kanserde Isıya Duyarlı El Bombası Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Kanser tedavisinde kullanılacak olan ve ısıya duyarlı bir el bombası gibi çalışan ilaç Manchester Üniversitesinden Prof. Dr. Kostas Kostarelos liderliğindeki bir grup bilim insanı tarafından geliştiriliyor. Bu ilaç sayesinde kanserli hastaların tedavisindeki yan etki sorunu en aza indirilecek. Yapılan açıklamalara göre geliştirilen lipozomlar, içlerindeki sıvıyı belli bir ısıya gelmeden serbest bırakmıyor. Vücut sıcaklığında içlerindeki sıvıyı sızdırmadan hareket edebilen bu mikroskobik yağ kesecikleri bir süre sonra hedeflenen tümör dokusuna ulaşıyor. Bu aşamada bilim insanları dışarıdan uyguladıkları ısı sayesinde adeta bir el bombası gibi patlattıkları yağ keseciklerinin içindeki kanser ilacını açığa çıkartıyor. Bu sayede ilaç sağlıklı hücrelere ulaşmadan sadece tümör dokusunda etkili olabiliyor. Ve yan etki sorunu en aza indiriliyor.

kanser tedavisi, ısı ile aktif hale gelen mikroskobik el bombası kesecikleri tedavisi, nasıl? ne zaman? bilgiversin.com

Bu Tedavi Yöntemi Ne Zaman Kullanılacak?

Isı uygulandığında patlayarak aktif hale gelen ve bu sebeple el bombasına benzetilen minik kesecikler ne zaman kanser tedavisinde kullanılacak? Araştırmacılar 42 dereceye ulaştığında patlayarak içindeki ilacı tümöre ulaştıran bu tedavi yönteminin deri ve baş bölgesindeki kanserlerde başarılı olduğunu vurguladı. Ancak deneyler şimdilik sadece fareler üzerinde yapıldı. Bu tedavi yöntemi ile ilgili ilk sunumun 1-4 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan konferansta açıklanması bekleniyor.

Kanserde ısıyla aktif hale gelen el bombası tedavisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bu linkte yer alan kaynağa göz atabilirsiniz. Konuyla ilgili görüşlerinizi altta yer alan yorum formunu kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.