Henüz Puan Verilmedi

Kandaki Parazitler, CellScope ve Akıllı Telefon ile Saptanabiliyor:

Kanda bulunan parazitleri bir akıllı telefon ve CellScope donanımı sayesinde saptayabilen bir teknoloji geliştirildi. Saygın bir bilim ve sağlık dergisi olan Science Translational Medicine tarafından da yayınlanan araştırmada bir damla kan örneği ile kanda bulunan parazitlerin saptanabildiği vurgulanıyor. Özellikle sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu yerleşim yerlerinde uzmanlık, zaman ve maliyet gerektiren parazit tahlilleri güçlükle yapılabiliyor. Geliştirilen bu yeni teknoloji sayesinde kısa süre içinde düşük maliyetle ve uzmanlık gerektirmeden kanda bulunan parazitlerin tespit edilebilmesi mümkün oluyor.

CellScope Donanımı ve Akıllı Telefon ile Kandaki Parazitler Nasıl Tespit Ediliyor?

CellScope donanımı ve akıllı telefon kullanarak bir damla kanda parazitleri saptamak oldukça kolay. Hastadan alınan bir damla kan öncelikle özel olarak üretilmiş donanım içine yerleştiriliyor. Ardından donanıma irtibatlanmış olan cep telefonu saniyeler içinde örneği kamerası vasıtasıyla tarıyor. Telefona yüklenmiş olan özel yazılım sayesinde örnek analiz ediliyor. Yazılım sayesinde analiz edilen örnekle ilgili basit ve anlaşılır bir rapor, hekime parazit varlığı ile ilgili bilgi veriyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre ilk etapta Kamerun’da yapılan testlerde oldukça başarılı sonuçlar alındı. Bu denli pratik ve düşük maliyetli bir test sayesinde özellikle tropikal hastalıkların kolayca tespit edilebileceği vurgulanıyor. Loa loa solucanı (gözün yüzeyine çıkabilen solucan) olarak adlandırılan bir parazitin varlığını da tespit edebilen bu teknoloji sayesinde hastaların ilaç tedavisine uygun olup olmadığını tespit edebilen hekimler, böylece çok kısa süre içinde binlerce hastanın kolaylıkla taramadan geçirilebileceğine vurgu yapıyor.

CellScope tarafından geliştirilen özel donanım ve bir akıllı telefon ile kanda bulunan parazitlerin tespit edilebilmesi ile ilgili fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.