Henüz Puan Verilmedi

KaliPAK, Taşınabilir, Yenilenebilir Enerji Kaynağı:

Yenilenebilir enerji bildiğiniz gibi geleceğin en temiz enerji kaynağı olarak gösteriliyor. Fosil yakıt tüketirken yada elektrik enerjisi üretmek için yapılan karbon salınımı geleceğimizi tehdit ediyor. Bu amaçla yenilenebilir enerji kaynakları her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Ancak bu yeşil enerjinin kurulumu ve donanım maliyetleri herkesin gözünü korkutuyor. Kamp yerinde, yazlığınızda, piknikte kısacası elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğunuz her yerde kolayca kullanabileceğiniz bir enerji kaynağı herkes için faydalı olacaktır. Amerikalı bir şirket güneş paneli kullanarak şarj edilebilen ve aynı zamanda kolayca taşınabilir bir donanım üretmeyi başardı. Adı KaliPAK olan ve bir çanta görünümündeki bu enerji kaynağı her yere kolayca taşınabiliyor.

KaliPAK Nasıl Çalışıyor?

KaliPAK adı verilen ürün yukarıda izleyebileceğiniz videolarda gördüğünüz gibi bir çanta formunda tasarlanmış enerji kaynağı. Çantanın içerisinde enerjiyi depolamak için kullanılan Lithium-Ion batarya bulunuyor. Çantanın içerisinde yer alan güneş panelini çıkartıp kısa süre içerisinde kurarak bataryanın şarj edilmesini sağlıyorsunuz. KaliPAK şarj soketini aracınızın çakmak soketine bağlayarak da şarj edebilmeniz mümkün. Şirket şu an için 3 farklı model geliştirmiş. Bu modelleri birbirinden ayıran en temel özellik kapasiteleri. En üst kapasiteli ürünü KaliPAK 601, 7,3 kg ağırlığında. Bu ürünü tam şarjda ve hiç şarj etmeden kullanarak iPhone 6’yı 96 defa şarj edebiliyorsunuz. Yada 5W’lık bir LED ampülü (400 lümen) 120 saat boyunca kullanabilmeniz mümkün. Peki KaliPAK ne kadar sürede şarj oluyor? Bu sorunun cevabını şöyle vermişler; güneşli bir günde, güneş panelini kullanarak KaliPAK‘ı %80 şarj etmek mümkün oluyor. Ayrıca ürün, akıllı telefonlara yüklenebilen yazılım sayesinde izlenebiliyor. Bataryanın mevcut şarj durumunu, bağlı olan cihazların çektiği toplam gücü, v.b. bilgileri KaliAPP adlı mobil uygulamayı kullanarak öğrenmeniz mümkün.

Sonuç olarak yenilenebilir enerji kaynağı olarak çok yeni buluş olmasa da, tasarım ve kullanım kolaylığı açısından bakıldığında KaliPAK takdiri hak ediyor. Şirket şu anda kickstarter.com üzerinden yatırımcı arayışı içerisinde. Siz de projenin detayları hakkında bilgi sahibi olmak yada yatırım desteği yapmak isterseniz ürünün kampanya sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

rss

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.