Henüz Puan Verilmedi

Kafatası Nakli Dünyada İlk Kez ABD’de Jim Boysen Adlı Hastaya Yapıldı

Kafatası nakli, dünyada ilk defa Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir hastaya uygulandı. 55 yaşındaki Jim Boysen adındaki hastaya bir donörden alınan kafatası ve kafa derisi başarıyla nakledildi. Bu başarılı operasyonun ardından kameraların karşısına geçen hasta ve doktorlar operasyon ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Kameraların karşısında oldukça neşeli ve sağlıklı görülen Jim Boysen, 21 yaşındaki halinden daha fazla saçı olduğunu söyledi.

kafatası nakli, dünyada ilk kez abd de yapıldı, bilgiversin.com

Kafatası nakli, dünyada ilk kez yapıldı

Kafatası Nakli Neden Yapıldı?

Kafatası nakli uygulanan hasta yaklaşık 15 saat süren bir operasyon geçirdi. Gelen bilgilere göre hastaya uygulanan kanser tedavisi sebebiyle başında büyük yaralar oluştu. Bu yaralar giderek kötü bir hal alınca doktorlar bir donörden almış oldukları kafa tasını (kafa derisi ile birlikte) hastaya naklettiler. Aynı zamanda 1992 senesinde pankreas ve böbreği de değişen hastanın organ reddine karşı bazı ilaçlar kullandığı açıklandı. Ancak amansız hastalıktan bir türlü kurtulamayan Jim Boysen’ın bir süre sonra kafa derisinde de kanserli hücrelere rastlandı. Tedavi amacıyla uygulanan radyoterapi hastanın kafa tasında kapanmayan yaralara yol açınca doktorlar bu operasyona karar verdi.

Kafatası nakli operasyonu MD Anderson Cancer Center ve Houston Methodist doktorları tarafından gerçekleştirildi. Operasyonun detayları ile ilgili resmi açıklama Houston Methodist resmi web sitesinde yayınlandı. Konu ile ilgili fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.