Henüz Puan Verilmedi

Japonya’da Mitsubishi UFJ Bankasında NAO Adlı Robot Çalışacak

Robot teknolojileri hakkındaki haberlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Japonya‘da faaliyet gösteren Mitsubishi UFJ adlı banka şubelerinde “Nao” isimli robotu kullanacağını duyurdu. Banka tarafından yapılan açıklamada deneme amaçlı olarak Nisan ayı içerisinde birkaç şubede robot kullanımına geçileceği bildirildi. Yapılacak denemeler neticesinde alınacak sonuçlara göre banka şubelerinde robot kullanımının yaygınlaştırılması ile ilgili karar verileceği belirtiliyor.

Bankada Kullanılacak Robot NAO

NAOAldebaran Robotics adlı şirket tarafından geliştirilen 19 dil konuşan, 5.5 kg ağırlığında, 58 cm boyunda bir robot. Kafasının üst kısmında ve ağız kısmında yer alan minik kameraları sayesinde çevresindekileri görebilen NAO, insanların yüzlerindeki mimikleri analiz ederek memnuniyet durumu hakkında karar verebiliyor. Mikrofonu ile çevresindeki sesleri analiz edebilen robot ses tanıma özelliği sayesinde iletişim kurabiliyor. Bu özelliği sayesinde banka müşterileri ile iletişim kurabilecek olan robot, çeşitli bankacılık işlemleri ile ilgili yardımcı olabilecek.

Japonya‘da giderek azalan iş gücüne karşılık robot kullanımı konusunda bir ülke politikası bulunmakta. Bu konu ile ilgili olarak Japonya Başbakanı ülkede bir robot devrimi yaratarak bu teknolojinin önünü açmıştı. NAO‘nun geliştiricileri robot teknolojileri hakkında yaşanan gelişmelerin 2020 Olimpiyatlarına kadar giderek daha da artacağını düşünüyor. Yine aynı şirket tarafından üretilen PEPPER adlı robot daha önce çeşitli alanlarda denenmiş ve oldukça başarılı sonuçlar vermişti.

Robotlar ve Yapay Zeka

Robotlar ve yapay zeka hakkındaki gelişmeler şu an için her ne kadar faydalı sonuçlar verse de, son dönemde bu konu hakkında yapılan açıklamalar tereddütleri de beraberinde getiriyor. Kısa bir süre önce Microsoft‘un kurucusu Bill Gates, yapay zeka teknolojileri ile ilgili gelişmelerin gelecekte kaygı verici noktalara ulaşabileceğini belirtmişti. Yine yakın bir tarihte dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceğini söylemişti. İşe bu açıdan bakıldığında, bugün yaşanan gelişmelerin, gelecekte yaşanacak olası felaketin küçük adımları olduğu endişesini ortaya çıkarttığını söyleyebiliriz. Gates ve Hawking tarafından yapılan kaygı verici açıklamaların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilemiyoruz. Ancak şunu biliyoruz ki, robot ve yapay zeka teknolojileri ile ilgili gelişmeler artık çok hızlı ilerliyor.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.