Henüz Puan Verilmedi

Samantha Cristoforetti İsimli İlk İtalyan Kadın Astronot Uluslararası Uzay İstasyonu’nda:

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) bir kadın astronotu daha misafir etmeye başladı. Samantha Cristoforetti isimli kadın astronot 23 Kasım 2014 tarihinde Kazakistan’dan fırlatılan Soyuz ile ISS’e gitti. Samantha Cristoforetti böylece ilk İtalyan kadın astronot olma ünvanına da sahip olmuş oldu. ISS’e giderken yanında uzay şartlarında çalışabilecek şekilde özel olarak tasarlanan bir espresso yapma makinası da götüren ilk italyan kadın astronot Cristoforetti, İtalyan milli içeceğini uzaya çıkararak bir ilke daha imza atmayı başardı.

23 Kasım’da fırlatılan Rus Uzay Aracı sadece İtalyan astronotu taşımadı. Anton Shkaplerov (RUS) ve Terry Virts (ABD) ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden italyan astronot sadece 9 dakikada Soyuz ile Dünya yörüngesine ulaşmayı başardı. Ardından yaklaşık altı saat içerisinde de Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenme sağlandı. Halen ISS’de bir kadın kozmonot daha görev yapmaktadır. Eylül ayından bugüne kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan Rus kadın kozmonot Elena Serova, ilk İtalyan kadın Astronot ile beraber eş zamanlı olarak ISS’de görev yapma fırsatını bulacak.

ilk italyan kadın astronot cristoforetti BilgiVersin.com

İlk İtalyan Kadın Astronot Samantha Cristoforetti

ISS’e gönderilen kadın astronot bu görevi Avrupa Uzay Ajansı (European Space Agency -ESA) adına gerçekleştirmektedir. Toplamda 5 ay süresince görev alacak olan Samantha Cristoforetti, adına “Futura” denen özel bir uzay projesinde çalışacak. Uzaya ulaşır ulaşmaz annesini arayan ilk İtalyan kadın astronot bu harika yolculuk esnasında yaşadığı tecrübeyi ve duygularını annesiyle paylaşma fırsatı buldu. Oldukça samimi ve duygusal bir görüşme yapan astronotun konuşmaları İtalya’da televizyon kanallarınca da yayınladı.

Dünyaca ünlü Lavazza markası uzaya gönderdiği espresso makinesiyle dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Argotec adlı uzaya özel besin maddeleri üreten şirket ile beraberce tasarladıkları yeni cihaza ISSpresso adını veren Lavazza, yirmi kilo gelen cihazı uzayda espresso keyfi için göndermiş oldu. Milli içeceklerini bir kez daha tüm dünyaya duyuran İtalyanlar bu haber neticesinde oldukça gururlu.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.