Henüz Puan Verilmedi

iPhone’a Takılabilen Bir Termal Kamera İle Kredi Kartı Şifreniz Çalınabilir:

Kredi kartı şifreniz, cep telefonu pin kodunuz ve eşinizin doğum tarihi (hediyeyi unutmamak için) unutmamanız gereken en önemli rakamlar olarak belleğimize kazınmış durumda. Peki size kredi kartı şifrenizin belleğinizde bıraktığı iz kadar olmasa da biz izinin olduğunu söylesem ve bu izin bir termal kamera yardımıyla kolaylıkla tespit edilebildiğini söylesem ne dersiniz? Muhtemelen görmeden inanman dersiniz.

iPhone Termal Kamera Kredi Kartı Şifresi

iPhone Termal Kamera

Hepimiz günlük hayatımızda ceplerimizde nakit para taşımak yerine kredi kartlarını tercih eder olduk artık. Bu durumda hemen hemen hayatımızın her aşamasında kredi kartı kullanır olduk. Cafe, lokanta, yolculuk, yakıt v.b. birçok alanda pos cihazlarına kredi kartı şifrenizi giriyorsunuz. Evinize söylediğiniz pizza yada dürüm dönerleri bile kredi kartıyla öder olduk.

Bu yazıyı okuduktan sonra muhtemelen kapıya gelen pizzacı çocuk sizi deli sanıp bir daha siparişinizi getirmeyecektir. Ancak bence siz siz olun bu tavsiyeleri gözardı etmeyin derim. Gelelim bu paronayanın teknik detaylarına. Aslında olay oldukça basit. Bildiğiniz gibi insanların vücut sıcaklıkları ortalama 36 derece. Ve temas ettiğimiz yüzeylerin sıcaklıkları eğer bizim vücut sıcaklığımızdan düşük ise parmaklarımızdan temas edilen yüzeye doğru bir ısı transferi gerçekleşmektedir. Yani dokunduğumuz yüzeylerin ısıları yükselmektedir. Ancak bu ısı transferi neticesinde ısısı yükselen yüzey belirli bir süre içerisinde bu sıcaklığı kaybetmektedir. İşte bu teknolojide tam bu arada devreye giriyor. Bir termal kamera yardımıyla POS cihazları üzerindeki tuş takımına bakıldığında son dokunulan tuşların termal renk değişikliği kolaylıkla fark edilmektedir.

Kredi Kartı Şifrenizi Girerken Termal Bir İz Bırakıyorsunuz:

Tabi ki son dokunulan tuştan başlayarak sıcaklık giderek azalmaktadır. Ancak bu bilgi aslında bizim için bulmacayı çözmemizi sağlayacak harika bir ipucu olmaktadır. Bu ipucunu kullanarak, yani soğuktan sıcağa giderek doğru şifreyi kolaylıkla bulabiliriz. Peki gelelim pizzacının motorbisikleti kullanmayı bile doğru düzgün beceremezken nasıl olup da termal bir kamerayla bizim şifremizi çalmaya çalışacağına açıklık getirelim. İşte bu noktada termal bir kameranın artık çokta büyük bir teknoloji olmadığını öğrenmekle işe başlayabiliriz.

iphone termal kamera şifresi termal iz

Şifrenizi Girdikten Sonra Bıraktığınız Termal İz

iPhone’lara takılan basit bir termal kamera ile bir anda bu teknolojiye sahip olabiliyorsunuz. Ve teknolojiyi kötü niyetli bir insanın ellerine bıraktığınızda nasıl sonuçlar ortaya çıktığını hepimiz gayet iyi biliriz. Bu noktada eğer bu senaryonun çok da mümkün olmadığını düşünüyorsanız ya çok cesursunuz yada kredi kartınız yok demektir. Bence bu işin nasıl yapıldığını anlatan videoyu izleyin ve almanız gereken basit önlemleri sakın ha ihmal etmeyin derim.

 

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)