iPhone Çocuk Kilidi ve Güdümlü Erişim Nasıl Yapılır?
Henüz Puan Verilmedi

iPhone Çocuk Kilidi Nedir?

iPhone çocuk kilidi başlığı altında çeşitli çözümler aramış olabilirsiniz. Ancak bu adla bir çözüm bulmanız Apple dünyasında biraz zor. iPhone ve iPad kullanıcıları, zaman zaman çocuklarının bu cihazları kullanmasına bazı sınırlar koymak isteyebiliyor. Bu iş için size yardımcı olacak bir çözüm aslında mevcut. Bu çözümün adı “Güdümlü Erişim” yada orijinal adı ile “Guided Access“. Peki bu özellik size ne kazandırıyor. Bu özelliği aktif hale getirerek istediğiniz uygulamaları süre ve tıklama kısıtlamalı hale getirmeniz mümkün. Altta yer alan videoyu izleyerek bu özelliği nasıl aktif hale getireceğinizi ve gerekli ayarları nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.

iPhone Çocuk Kilidi ve Güdümlü Erişim Ayarları Nasıl Yapılır?

iPhone çocuk kilidi yapmak isteyen kullanıcılar öncelikle telefonlarındaki “Güdümlü Erişim” ayarlarını aktif hale getirmelidir. Bunu yapmak için sırasıyla Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik menüsüne giriş yapınız. Sonrasında bu menüde yer alan “Öğrenme” başlığı altındaki “Güdümle Erişim” linkine tıklayın ve bu özelliği aktif hale getirin. Bu özellik için bir parola belirleyebilir yada telefonun desteği var ise parmak izi onaylama seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. “Süre Sınırları” başlığı altındaki özellikleri kullanarak, çocuğunuzun oyun/uygulamayı kullanım süresi dolduğunda çalacak alarmı da belirleyebilirsiniz. Son olarak “Erişebilirlik Kestirmesi” seçeneğini de aktifleştiriniz. Şimdilik işin büyük bir kısmını başardınız. Sıra geldi kısıtlama / kilit koyacağınız uygulama/oyunun belirlenmesine. Çocuk kilidi koyacağınız uygulamayı açın, sonrasında “ana ekran” tuşuna 3 defa peş peşe basın. Karşınıza çıkacak menüden “Güdümlü Erişim” seçeneğini tıklayın. “Seçenekler” linki altında yer alan özellikleri kullanarak istediğiniz sınırlamayı uygulayabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar. Sizin belirlemiş olduğunuz oyun oynama süresi dolduğunda ana ekran tuşuna 3 defa basıp belirlediğiniz parolayı girerek her şeyi normale dönüştürebilirsiniz.

iPhone çocuk kilidi ve Güdümlü Erişim ayarları ile ilgili detaylı bir sayfamızda paylaşılmış olup, bu videoyu izleyerek sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra yayınlanmaktadır.

Kaynak: Al Jazeera

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.