Henüz Puan Verilmedi

iPhone 6s İşlemci Sorunu Kafaları Karıştırıyor

iPhone 6s işlemci sorunu kafaları karıştırmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce Apple tarafından tanıtılan yeni iPhone 6s‘de bilindiği gibi A9 işlemcisi kullanılıyor. Ancak teknoloji devi cihazlarında kullandığı işlemcilerini iki farklı firmadan temin ediyor. Bu firmalardan birisi, en büyük rakiplerinden biri olan Samsung, diğeri ise TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Son günlerde internette paylaşılan bazı videolarda farklı işlemcilerin kullanıldığı iki iPhone 6s‘in performans testlerinde farklı sonuçlar ortaya koyduğu açıkça görülüyor. Bu konuda yayınlanmış en detaylı test videosu sayfamızda yer almaktadır. iPhone 6s işlemcileri ile ilgili tereddütler Apple tarafından yapılan bir açıklama ile cevaplandı. Açıklama şöyle:

Apple A9 yongası farklı üreticilerden tedarik edilse de her yonga Apple’ın en yüksek standartlarıyla üretildi. Yaptığımız testlerde günlük kullanım verilerinden aldığımız sonuçlar, işlemciler arasındaki pil ömrü farkının %2 ve %3 arasında değiştiğini gösteriyor.

iPhone 6s İşlemci (Samsung ve TSMC) Farkları Neler?

iPhone 6s işlemci olarak Samsung ve TSMC adlı şirketlerden temin ettiği Apple A9 işlemcisini kullanıyor. İşlemcinin adı aynı olsa da iki firmadan temin edilen bu cihiplerin bazı farklar taşıdığı ortaya çıktı. TSMC (16-nanometre FinFET teknolojisi) tarafından üretilen A9‘ların 104.5 mm², Samsung (14-nanometre teknolojisi) tarafından üretilen A9‘ların ise 96 mm² olduğu belirtiliyor. Yapılan testlerde kullanıcılar, TSMC üretimi A9 işlemci kullanılan iPhone 6S‘lerin, Samsung üretimi A9 işlemci kullanılan iPhone 6S‘lere göre pil ömrü 2 saate kadar daha yüksek çıktığını söylüyor.

iphone 6s işlemci, Apple A9, tsmc ve samsung üretiyor, Türkiye'de hangisi var? Nasıl test edilir? bilgiversin.com

Apple, iPhone 6s’de işlemci olarak iki farklı üreticinin chipsetini kullanıyor

iPhone 6s İşlemcisi Olarak Türkiye’deki Telefonlarda Hangisi Kullanılacak?

Apple, iPhone 6s işlemcisi olarak Türkiye‘de hangi markanın chipsetini kullanacağını açıklamış değil. Ancak Türkiye‘de satışa sunulacak telefonlarda hangi işlemcinin kullanıldığını merak eden kullanıcılar yukarıdaki videoda yer alan test uygulamasını çalıştırarak cevaba kolayca ulaşabilir. Bu uygulamanın adı “Lirum Device Info Lite – System Monitor“. Uygulamayı indirip, çalıştırdıktan sonra model numarasının sorunda yazan harflere dikkat etmeniz gerekiyor. Model numarası eğer “AP” ile bitiyorsa Samsung, “MAP” ile bitiyorsa TSMC tarafından üretilen A9 işlemcisi kullanılıyor demektir.

iPhone 6s işlemci sorunu dünyada #Chipgate hashtagi ile duyuruldu. Bu konuda yapılan paylaşımlara bakılacak olursa Apple‘ın başı biraz ağrıyacak gibi gözüküyor. Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.