İnsansız Hava Aracı (İHA) Kayıt Sistemi Nasıl Kullanılır?
Henüz Puan Verilmedi

İnsansız Hava Aracı (İHA/Drone) Kayıt Sistemi Nedir?

İnsansız Hava Aracı (İHA) Kayıt Sistemi, 23 Şubat 2016 tarihi itibariyle hizmete açılmıştır. 22 Şubat 2016’da yürürlüğe giren İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı SHT-İHA gereği hizmete açılan bu sistem, Türk hava sahasında kullanılacak sivil ve insansız hava araçlarını kapsamaktadır. Bu talimatla bu tip hava araçlarının; ithalatı, satışı, kayıt/tescili, uçuşa elverişliliği sağlamak, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esasları bir standarda bağlanmaktadır. Eğer kullanacağınız İHA,DRONE‘un azami kalkış ağırlığı 500 gram – 25 kg arasında ise bu sisteme kayıt yaptırmak zorundasınız. Bu talimatın yayınlanmasından önce faaliyette bulunan hava araçlarının en geç 01 Mayıs 2016 tarihine kadar sisteme kayıt edilmesi gerekiyor. Bu gereklilikleri yerine getirmeyen şahıs ve işletmeler hakkında 2920 sayılı Kanunun 5 inci kısmında yer alan ceza hükümleri uygulanacak.

İnsansız hava aracı, iha kayıt sistemi, nedir? nasıl kayıt yapılır? bilgiversin.com

İnsansız Hava Aracı (İHA/Drone) Kayıt Sistemi’ne Nasıl Kayıt Yapılır?

İnsansız Hava Aracı (İHA/Drone) Kayıt Sistemi‘ne giriş yapmak için, öncelikle web tarayıcınızın adres satırına iha.shgm.gov.tr yazmalısınız. İlk defa giriş yapan kullanıcılar öncelikle sisteme kayıt olmaları gerekmektedir. “Kayıt Ol” butonunu tıklayarak kayıt sayfasına erişebilirsiniz. Bu sayfada sizden istenen bilgileri (Ad, Soyad, e-Posta, Şifre) girerek sisteme kayıt işleminizi gerçekleştiriniz. Detaylı kişisel bilgilerinizi sisteme giriş yaptıktan sonra İHA kaydı için, “Araçlarım” menüsü altında yer alan “Araç Ekle” linki tıklanmalıdır. Araçla ilgili bilgilerin ve fotoğrafların eklenmesinin ardından, yetkililer bu kaydı inceleler ve İnsansız Hava Aracı (İHA) için bir plaka tahsis eder. Eğer kullanıcı aracı birine satmak isterse “Transfer” linkini kullanması gerekir. Satacağı kişinin TC Kimlik numarasını girerek satış / transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Alıcının onaylaması durumunda araç alıcının kaydına geçer. Hurda işlemi için “Hurda” butonunu kullanarak gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Plaka Örneği: TR-İHA03500085 ( TR : Türkiye , İHA0 : Kategorisi , 35 : İli , 00085 Plaka kodu. )

Kayıt sistemi ile nasıl kayıt yapacağınızı adım adım öğrenmek için bu linke göz atabilirsiniz. Merak ettiğiniz hususlar ve görüşleriniz için altta yer alan yorum formunu kullanabilir yada sıkça sorulan sorular linkine göz atabilirsiniz.

Kaynak

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.