Henüz Puan Verilmedi

İHA – İnsansız Hava Araçları (Drone) için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Yasal Düzenleme Hazırlığında

İHA kısa adıyla bilinen İnsansız Hava Araçları (Drone) için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından bir yasal düzenleme yapılacak. Bu düzenlemenin detayları da belli oldu. Genel Müdürlük internet sitesinde yayınlanan taslak metninde Türkiye‘de drone‘ların uçuşlarına nasıl bir yasal düzenleme getirildiği açıkça görülüyor.

YENİ: İnsansız Hava Aracı (İHA) Kayıt Sistemi Hizmete Girdi

İHA – İnsansız Hava Araçları (Drone) için Hazırlanan Talimat Neler Getiriyor?

İHA yada Drone olarak adlandırılan İnsansız hava aracı sistemlerine ilişkin talimat taslağına bakıldığında; “Uygunluk Beyanı“, “Emniyet Beyanı“, “uçuş izni talep formu“, “iha güvenlik taahhütnamesi” gibi belgelerin talep edildiği görülüyor. Bilindiği gibi son dönemlerde bu tip hava araçları bazı güvenlik sorunlarına yol açmıştı. Geçtiğimiz aylarda Atatürk Havalimanı’na iniş yapan bir yolcu uçağı, yakınlarda gördüğü bir drone’u kuleye rapor ederek güvenlik riskini ortaya çıkarmıştı. Kimileri bu araçları bir eğlence unsuru olarak görürken kimileri ise ticari, askeri ve güvenlik aracı olarak kullanabiliyor. Yasal düzenleme taslağında bu husus baz alınarak bir düzenleme yapılmış. İHA‘ları 4 sınıfa ayıran Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, hava araçlarına şu isimleri vermiş:

  • İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr – 25 kg aralığında olanlar,
  • İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olanlar,
  • İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olanlar,
  • İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olanlar

İHA‘lar ile ilgili yapılan bu yasal düzenlemede eğlence amaçlı kullanılan ve İHA0 kategorisine giren hava aracı için çok ciddi yaptırımlar uygulanmıyor. Ancak diğer araçlar için gereken belge, şartlar, sertifikalar, vb. yaptırımlar oldukça ciddi. Talimatın özellikle dördüncü bölümündeUçuş İzni, Uçuşa Yasak Bölgeler ve Uçuş Şartları” adı altında bazı maddeler yer alıyor. Uçuş izni gereklilikleri ile ilgili paragrafta yer alan Madde 17’de sportif ve amatör amaçla yapılan uçuşlarda izin aranmazken, fotoğraf / film çekimi vb. ticari uçuşlarda izin alınması gerektiği vurgulanıyor. Üstelik bu kapsama İHA0 grubundaki araçlar da dahil.

İnsansız Hava Araçları (DroneİHA) için hazırlanan bu yasal düzenleme taslağına ilişkin görüşler 10 Temmuz 2015 tarihine kadar sitede yayınlanan bir form formatına uygun şekilde hazırlanarak mevzuat(at)shgm.gov.tr adresine e-posta yoluyla gönderilebilecek. Siz de bu taslağa ilişkin görüş ve değerlendirmelerinizi ilgili kuruma gönderebilirsiniz. Bunun dışında konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle de paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.