Henüz Puan Verilmedi

inForm 3D MIT Projesi İzleyenleri Hayrete Düşürüyor:

MIT tarafından geliştirilen inform 3d Şekillendirilebilir ekran projesine kısa ve net bir isim vermek bile oldukça güç. Böylesine hayret verici bir teknolojiyi tanımlamak için tek bir kelime pekte yeterli olmuyor ne yazıkki. Bu tip projeleri tanımlarken projenin nihai halini insanlara izletmek ve sonrasında bir şeyler anlatmak daha kolay oluyor.

Bu projeyi tanımlarken kullandığımız dinamik şekillendirilebilir ekran ifadesini biraz yanıltıcı oluyor aslında. Burada ekran olarak tabir ettiğimiz şeyi aslında gerçek zamanlı şekil değiştirebilen bir Lego olarak açıklanabilir.

inform_3d_platform

inform 3d platform tasarımı

Bu sistem ile aynı ortamda bulunmadan, çeşitli sensörler yardımıyla elde edilen 3D verinin, uzaktaki bir mekana fiziksel bir model olarak yansıtılması mümkün olmaktadır. Çıktı olarak kullanılan platform 900 adet birbirinden bağımsız hareket edebilen ve yaklaşık 10 cm. yükselebilen piksellerden oluşmaktadır. Bu platform gelen 3D veriyi kullanarak gerçek zamanlı bir model oluşturabiliyor. Oluşturulan model kullanılarak platform üzerine koyulan cisimler ile etkileşime geçilebilmektedir.

inform 3d

inform 3d Dinamik Platform

Çıktı olarak kullanılan bu platforma üzerinde bulunan projeksiyon yardımıyla resim yansıtılarak 3D modelin daha gerçekçi görünmesi sağlanabiliyor. Bu teknoloji kullanılarak alan haritaları, arazi modellemesi, mimari modelleme, şehir planlaması v.b. alanlarda kolaylıkla kullanılabilir. Bunun yanında bu proje ile tıbbi görüntüleme sistemlerinden alınacak 3D veriler Tomografi yada Ultrason görüntülerini modellemede rahatlıkla kullanılabilir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)