Henüz Puan Verilmedi

Dünyada ilk defa yapılan ölmüş kalp nakli operasyonu başarıyla sonuçlandı:

Avustralya’da Kardiyovasküler (Kalp Damar ) Cerrahları dünyada ilk defa yapılan bir operasyona imza attılar. Doktorlar ölü bir kalp ile kalp nakli operasyonu gerçekleştirdi. Bugüne kadar yapılan kalp nakli operasyonlarında sadece beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan alınan kalp ile operasyon icra edilmişti. Beyin ölümü gerçekleşen insanlarda kalp çalışmaya devam etmektedir. Sonrasında donör’den alınan kalp 4 saate yakın bir süre soğukta tutulduktan sonra alıcıya nakledilmektedir.

Avustralya’da bir hastanede başarılı bir operasyonla yirmi dk. süredir çalışmayan 3 kalbi tekrardan çalıştırarak alıcılara naklettiler. Kalp nakli işlemi uygulanan hastalardan birincisi kendini 10 yaş geç hissettiğini açıkladı. Nakil operasyonu üzerinden 2 ay geçen Michelle Gribilas (57) artık kendisini farklı biri olarak gördüğünü belirtti.

Kalp Nakli Öncesinde Yeni Bir Cihaz Kullanıldı:

kalp_nakli_cihaz

Kalbin Tekrar Çalıştırılmasını Sağlayan Cihaz

Avustralya’da kalp naklinde çığır açan bu yeni teknik için özel bir cihaz kullanıldığı açıklandı. Kullanılan bu cihaz normal kalp nakli operasyonlarının tersine sıcak ortamda kalbin tekrar çalışmasını sağlayan bir teknoloji ile donatılmış durumda. Kalbin durması neticesinde kalp kaslarında oluşabilecek harabiyetin önüne geçebilmek maksadıyla özel bir sıvı kullanılmaktadır. Diğer tüm organların aksine, öldükten sonra nakil işlemi gerçekleştirilemeyen tek organ olan kalbin bu yöntemle nakledilebilmesi bu ekibin başındaki Prof. Peter MacDonald tarafından ciddi bir gelişme olarak açıklandı.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.