Henüz Puan Verilmedi

ilk Ebola Hastası Emile Ouamouno Bu Virüsü Yarasalardan mı Kaptı?

ilk Ebola hastası olarak kayıtlara geçen ve henüz 2 yaşındayken hayatını kaybeden Gine’li küçük çocuğun adı Emile Ouamouno. Yapılan araştırmalar sonucunda çocuğa ebola virüsünün yarasalardan bulaştığı tahmin ediliyor. Konuyu araştıran uzmanlar çocuğun yaşamış olduğu köyün yakınlarında bulunan bir ağacın kovuğunda kümelenmiş yarasa sürüsünden ebola virüsünün bulaşmış olabileceğini değerlendiriyor.

Meliandou adlı köyde yapılan incelemeler neticesinde çeşitli numuneler alan ve köyde yaşayan insanlarla iletişim kuran araştırmacılar yapmış oldukları çalışmayı bir rapor olarak sundular. Bu rapor kısa bir süre önce Moleküler Tıp dergisinde (EMBO Molecular Medicineyayınlandı.

Oldukça küçük bir köy olan Meliandou’da sadece 31 ev var. Ormanların içerisinde bulunan köyün çevresinde sazlık ve palmiye ağaçları bulunuyor. Ağaçlık bir coğrafyada yer alan köyün bu özelliği nedeniyle meyve yarasası olarak adlandırılan yarasa türüne ev sahipliği yaptığı değerlendiriliyor. Bu tür yarasaların ebola virüsü taşıdığı yapılan değerlendirmeler arasında. Köyün etrafında araştırmalar yapan uzmanlar ölen küçük çocuğun evine oldukça yakın bir noktada bir ağaç kovuğu buldular. Köy halkı çocukların genellikle bu kovuğun içerisinde oyunlar oynadığını araştırmacılara söyledi. Ebola hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden Emile Ouamouno‘nun da bu bölgede oyunlar oynadığı ve ağacın yakın bir zamanda yandığını belirtti. Bu yangın esnasında birçok yarasanın ağaç kovuğundan çıktığı belirtildi.

Köyde bulunan ağaçlık alanda yapılan araştırmalarda yarasalardan örnekler alındı ve ebola virüsü taraması yapıldı. Ancak hiçbir yarasada virüsü rastlanmadı. Uzmanlara göre virüs taşıyan yarasa sayısı çok az. Ve bu durum virüsün çok hızlı yayılmamasını sağlıyor. Ancak talihsiz çocuk Emile Ouamouno‘nun az sayıda ebola virüsü taşıyan bir yarasadan virüsü kaparak ilk ebola hastası olduğu değerlendiriliyor.

Ebola ile ilgili tüm yazılar / haberler.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.