Henüz Puan Verilmedi

İkizini 26 Sene Boyunca Beyninde Taşıyan Kadın Ameliyat Oldu:

İkizini 26 sene boyunca beyninde taşıyan ABD’li bir kadın yaşadığı şikayetler üzerine doktora başvurdu. İlk etapta beyin tümörü sanılan kitlenin aslında kadının embriyonik ikizi (teratoma) olduğu anlaşıldı. Ameliyat esnasında Yamini Karanam adlı kadının beyninde kemik, saç ve dişlere rastlandı. Doktorlar böylece 26 yaşındaki kadının beyninde embriyonik ikizin parçalarını bulduklarını anladılar.

beyninde ikizini taşıyan Amerikalı kadın ameliyat oldu, Yamini Karanam, bilgiversin.com

Beyninde ikizini taşıyan Amerikalı kadın ameliyat oldu

Yamini Karanam: İkiziniz Beyninde Taşıyan ABD’li Kadın

Yamini Karanam adlı ABD’li kadın 26 sene sonra özellikle konuşma ve okuma ile ilgili sıkıntılar yaşadığı için doktoruna başvurdu. Aynı zamanda bir üniversitede doktora öğrencisi olan hastanın şikayetlerinin kaynağı ilk etapta bir türlü anlaşılamadı. Özel bir cerrahi yöntem kullanılarak ameliyat edilen Yamini Karanam‘ın beyninde teratoma, diğer bir deyişle embriyonik ikizini taşıdığı anlaşıldı. Doktorlar tarafından hastanın beyninde bulunan ikizine ait dokular temizlendi. Doktorlar şimdi hastanın iyileşmesi için gün sayıyor.

Teratoma Nedir?

Teratoma, embriyonun 3 katına ait birden fazla dokunun bir bütün içerisinde gelişmesi neticesinde ortaya çıkan, kesit yüzünde diş, kıl, yağlı bir içerik ihtiva eden kistik yapılar, zaman zaman kıkırdak, kemik ihtiva eden tümör. Kısaca ifade etmek gerekirse birden çok dokudan meydana gelen bileşik tümör olarak tanımlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.