Henüz Puan Verilmedi

HUBO, DARPA’nın Düzenlediği Robot Yarışlarının Şampiyonu Oldu

HUBO adlı robot DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) tarafından düzenlenen Robotik Yarışlarının (Robotics Challenge) şampiyonu oldu. Güney Kore’den gelen KAIST takımı HUBO ile 23 robotun arasından sıyrılarak şampiyonluğu göğüsledi. Yarışlara Japonya, Almanya, İtalya, Amerika, Güney Kore ve Hong Kong’dan araştırma ekipleri katıldı. Çeşitli görevleri yerine getirmesi beklenen robotlar, yarışma boyunca komik anların yaşanmasına da neden oldu. Yukarıda bu yarışmaya ait video görüntüleri yer almaktadır. Bu videoları izleyerek yarışmada yer alan robotlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

HUBO, Robotik Yarışını Nasıl Kazandı?

HUBO, 8 aşamadan oluşan zorlu görevleri başarmak için elinden geleni yaptı. Araba sürdü, kapıları ve vanaları açıp kapattı, duvarda delik açtı, enkaz yığınları arasında yürüdü ve merdivenlerden inip çıktı. Toplamda bu görevleri yerine getirmesi için robotlara 1 saat süre verildi. HUBO bu etapları başarıyla geçebilmek için diğer robotlar gibi bir süre pratik yapma şansına sahip oldu. Robotlar zorlu görevleri yerine getirirken düşmeleri durumunda kendi yetenekleri ile ayağa kalkmalıydı. Robot bunu başaramaz ise araştırma ekibinin robota yardım etmesine izin verildi. Fakat bu durumda 10 dakikalık ceza uygulaması devreye girdi. Sonuçta gülen taraf HUBO oldu ve bu sayede Güney Kore’li araştırma ekibi iki milyon dolarlık ödülün de sahibi oldu.

HUBO adlı robotun şampiyon olduğu ve DARPA tarafından düzenlenen Robotik Yarışları (Robotics Challenge) her yıl gerçekleştirilmektedir. Yarışmada verilen ödüller bu teknolojinin gelişmesini sağlayan araştırmacılara büyük bir katkı sağlamaktadır. Sizce Türkiye, robotik teknolojisinde dünyayı yakalayabilecek mi? Konu hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bunun için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.