Henüz Puan Verilmedi

HRT, Hormon Replasman Tedavisi ve Felç Riski Arasında Nasıl Bir Bağlantı Var

HRT (Hormon Replasman Tedavisi) için ilaç tedavisi uygulanmakta olan kadınlarda, pıhtılaşma ve dolayısıyla felç geçirme riskinin artabileceği yönünde bilgilendirilmeleri gerektiği uzmanlar tarafından vurgulandı. Cochrane adlı kuruluş tarafından yapılan araştırmada yaklaşık 40.000 kadın üzerinden yapılan denemeler incelendi. İncelemeler neticesinde HRT ilaçlarının menopoz semptomlarını azalttığı ve kalp rahatsızlığına karşı da belirli bir oranda koruma sağladığı, ancak bu olumlu etkilerine ilave olarak bazı riskleri de beraberinde getirdiği vurgulandı.

HRT, Hormon Replasman Tedavisi (Hormone replacement therapy)

Menopoz sonrasında HRT, hormon replasman tedavisine mutlaka doktor kontrolünde başlanması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Yukarıda belirtilen risklere yönelik Cochrane henüz kesin bir yargıya varmış değil. Ancak uzmanlar bu konuda daha fazla çalışma yaparak, HRT tedavisinin tüm zararlarını ortaya koyulması gerektiği noktasında hemfikir. Bilindiği gibi HTR tedavisinde hap dışında başka formlarda da ilaç uygulaması yapılmaktadır. Cochrane, Patch yada jel şeklindeki Hormon Replasman Tedavisi unsurları hakkında inceleme yapılmadığını da özellikle vurguluyor. HRT tedavisinde kullanılan hapları inceleyen Cochrane adlı kuruluşun yapmış olduğu incelemelerin neticeleri:

  • Haplar kalp hastalığına yakalanma tehlikesini azaltıyor.
  • Ama derin toplardamar pıhtılaşması gibi kan pıhtılaşması riski artıyor.
  • Bir ihtimalle kadının beyin kanaması geçirme riski de yükseliyor.

Yukarıda belirtilen araştırma sonuçlarının her kadın için geçerli olamayacağı özellikle vurgulanırken hapı kullanan kadının yaş, menopoza giriş zamanı ve ne kadar süredir bu hapları kullanıyor olduğunun önemli olduğu vurgulanmaktadır.

HRT, Hormon Replasman Tedavisinde Risk Düzeyi

Uzmanların yapmış olduğu  değerlendirmelere göre, HRT kullanmayan ve aynı şartlardaki bin kadına kıyasla, 60 yaş altı hormon tedavisi uygulanan ve 7 sene boyunca bu tedaviyi sürdüren 1000 kadın içinden, 5 ilave kan pıhtılaşma olayı ve 4 ilave beyin kanaması görülebilmektedir. Araştırmacılar menopoz ardından hormon tedavisi almakta olan kadınların sistematik bir sağlık kontrolünden geçmesi gerektiği ve HRT tedavisini sürdürüp sürdürmeyeceğinin her yıl tekrardan gözden geçirilmesinin faydalı olacağını vurguluyor.

Kaynak: BBC ve cochrane.org

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.