Henüz Puan Verilmedi

Nesli Tükenmiş Yeni İnsan Türü: Homo Naledi

Homo Naledi olarak isimlendirilen fosil Güney Afrika’da bir mağarada bulundu. Arkeologlar tarafından yapılan açıklamaya göre modern insanlara göre daha küçük bir beyne sahip olan fosilin yeni bir insan türü olduğu belirtildi. Projede görev alan bilim insanları, Rising Star isimli mağarada bulunan fosilin 15 insana ait olduğunu açıkladı. Ev olarak kullanıldığı düşünülen mağarada 1.400 kemik, 140 adet de diş bulunduğu açıklandı. Mağaranın deniz seviyesinin altında olduğu belirtildi.

Homo Naledi Nasıl Bulundu? (National Geographic Belgeseli)

Nesli tükenmiş bir insan türü olduğu açıklanan Homo Naledi adlı fosil 15 kişiden oluşan bir ekip tarafından bulundu. Yapılan açıklamaya göre çalışma yıllarca sürmüş. Çalışmanın detayları eLIFE dergisinde yayınlandı. Dergide yayınlanan araştırmada Homo Naledi‘nin hem modern hemde ilkel insan özellikleri gösterdiği belirtiliyor. En öne çıkan özellik ise Homo sapiens’e göre daha küçük bir beyne sahip oluşu. Diş ve çene yapısı dikkatle incelenen fosilin hem otçul hemde etçil olduğu vurgulandı.

Homo Naledi‘nin kemikleri üzerinde yapılan detaylı incelemede fosilin yaklaşık olarak 2 milyon sene önceye uzandığı, fakat 100 bin sene öncesini de işaret ettiği vurgulanırken, bu durumun Homo Naledi‘nin modern insanlarla beraber yaşamış olabileceği ihtimalini güçlendirdiğini belirtti. Sayfamızda yeni bulunan fosil ile ilgili National Geographic tarafından hazırlanmış kısa bir belgesel videosu da paylaşılmış olup, bu videoyu izleyerek konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmanız mümkündür.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.