Hollywood Yıldızları Nasıl Hack’lendi
Henüz Puan Verilmedi

Dünyaca Ünlü Hollywood Yıldızları Fotoğrafları Nasıl Çalındı?

Geçtiğimiz günlerde yaşanan olay kişisel bilgilerin ne kadar güvende olduğunu tekrar akıllara getirdi. Dünyaca ünlü Hollywood Yıldızları‘na ait kişisel fotoğrafların internete sızmasının ardından sıradan insanlar da bu korkuyu yaşamaya başladı. Fotoğrafları internete sızan ünlüler arasında aşağıdaki isimler bulunmaktadır.

  • Jennifer Lawrence
  • Kate Upton
  • Mary E. Winstead
  • Ariana Grande
  • Victoria Justice

Olayın magazinsel tarafını bir kenara bırakıp, teknik detaylara yoğunlaştığımızda sorunun nereden kaynaklandığını birkaç ihtimalle tahmin edebiliyoruz. Bilindiği üzere kullanmış olduğumuz akıllı telefonlar, çektiğimiz fotoğrafları kendi telefonumuz içerisinde bulunan hafıza kartına kaydetmektedir. Ancak buna ilave olarak, kendi yapmış olduğumuz seçimler neticesinde çeşitli bulut depolama alanlarına da fotoğraflarımız kaydedilmektedir. Kendi telefonlarımızdan bu fotoğrafları silsek de bulut depolama alanlarından silinmemektedir.

Hangi Bulut Depolama Alanları Hollywood Yıldızları’nın Resimlerinin Çalınmasına Neden Olmuş Olabilir?

İddiaların en tepesinde iCloud bulunmaktadır. Bilindiği gibi Apple kullanıcıları depolama hizmetini yine firmanın kendisine ait olan iCloud üzerinden almaktadır. Ünlülerin fotoğraflarının depolandıkları bu alandan çalınmış olabileceğine dair çeşitli iddialar gündemde. Hacker’ların “Find My iPhone” adlı programda yer alan güvenlik açıklarını kullanarak hollywood yıldızları’na ait kişisel kullanıcı bilgilerine ulaştığı ve bu sayede özel fotoğrafların çalınmış olabileceği iddia ediliyor.

İkinci iddia ise bu hack olayının Google’a ait olan “Google Drive” üzerinden yapılmış olabileceği yönünde. Bilindiği gibi Google geçtiğimiz Temmuz ayı içerisinde bir güvenlik açığının giderildiğini kullanıcılarına iletmişti.

Üçüncü iddia ise sızan fotoğrafların Dropbox üzerinden olduğu yönünde. Aynı Google’da olduğu gibi Dropbox’da da bir güvenlik açığının Mayıs ayında kullanılmış olabileceği, ve bu sayede kişisel fotoğrafların çalınmış olduğuna dair iddialar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Bulut Depolama Alanlarındaki Verilerimizi Nasıl Güven Altına Alabiliriz:

Internet mecrasında eğer bir kişi size %100 güvenden bahsediyor ise oradan hemen uzaklaşın derim. Çünkü içerisinde bulunduğumuz ortam güvenliğin tam olarak sağlanabileceği bir ortam değil. Her şeyin teknik anlamda güvende olduğu söylense de sizin yapacağınız basit hatalar dünyanın en gelişmiş güvenlik sistemlerini çaresiz bırakabilir. Hatırlanması kolay olsun diye kullandığınız basit şifreler, çok karmaşık şifreleri sakladığınız sıfır güvenlikli basit bir text dosyası. Ya da çok güvendiğiniz bir arkadaşınız ile paylaştığınız şifre, sizin en güvenilir olarak gördüğünüz sistemleri aşılması oldukça kolay küçük engeller haline çevirebilir. Teknoloji dünyasında geldiğimiz nokta bizlere bu sektörün devlerini kullanmak zorunluluğunu getiriyor. Teknoloji devi bu firmalar ise ne yazık ki zaman zaman bu tip saldırılara maruz kalıyor.

  • Basit şifreler kullanmayın (Doğum tarihi v.b.)
  • Sadece rakam yada sadece harflerden oluşan şifreler kullanmayın.
  • Şifrelerinizi rakam,harf ve özel karakterler ile oluşturun.
  • Şifrelerinizi korunmasız basit text dosyalarında tutmayın.
  • Şifrelerinizi birisiyle paylaştığınızda zaman kaybetmeksizin değiştirin.

Tubitak Bilgem tarafından paylaşılan “Güçlü Parola Oluşturma” konulu bilgilendirme notu sizlere bu konuda en iyi referans olacaktır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)