Henüz Puan Verilmedi

HIV Testi ve Frengi Testi Artık Düşük Maliyetlerle Cep Telefonu ile Yapılabilecek

HIV testi ve Frengi testi‘nin özellikle gelişememiş ülkelerde düşük maliyetlerle ve hızlı bir şekilde yapılabilmesini sağlayacak bir çözüm üretildi. Bilim insanları cep / akıllı telefonlar ile beraber çalışan, ucuz ve atılabilir kitler kullanan bir aparat geliştirdiğini duyurdu. Columbia Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden Doç. Samuel Sia ve çalışma arkadaşları tarafından yapılan çalışmalarda 34 dolarlık bir aparat ile yüksek maliyetli cihazlar ikame edilebiliyor.

hiv testi frengi test aids cep telefonu bilgiversin.com

Bir damla kan ile HIV Testi (AIDS) ve Frengi Testi

Akıllı telefonun kulaklık soketine bağlanan aparat, güç ihtiyacını bu bölümden karşılıyor. HIV testi ve Frengi testi‘nin yapılmasında maliyetleri büyük ölçüde düşüren bu ucuz teknoloji sayesinde gelişmemiş ülkelerin korkulu rüyası olan hastalıkların teşhis edilmesi oldukça kolay bir hal alacak. Science Translational Medicine adlı dergide yayınlanan makalede geliştirilen teknoloji ile ilgili tüm detaylar okurlar ile paylaşıldı.

Yaklaşık 15 dakika içerisinde oldukça güvenilir test sonuçları veren bu yeni buluşun on binlerce dolarlık muadil cihazları ikame edebiliyor olması teknolojinin ne denli önemli olduğunun da göstergesi. Araştırmacılar Ruanda‘da 96 hasta üzerinde yapılan testlerde bu yeni aparatların yüzde 90 üzerinde doğru tespit yaptığını belirtiyor. Parmak ucundan alınan bir damla kan ile cep / akıllı telefonlar ve geliştirilen aparatlar kullanılarak yapılan işlem ile HIV testi ve Frengi testi‘nin dakikalar içerisinde yapılabiliyor olması özellikle Afrika gibi zor şartlarda çalışan sağlık personeli için büyük bir kolaylık. Bu teknoloji şimdilik HIV testi ve Frengi testi için kullanılıyor. Ancak uzmanlar bu teknolojinin gelecekte farklı hastalıkların tespitinde de kullanılabileceğini belirtiyor. Hastaların mobil teknolojiler ile takip edilebiliyor olması hastalıkların kontrol altında tutulmasını ve bilimsel verilerin toplanmasını da kolaylaştırıyor.

Kaynaklar:

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.