Harcama Yönetim Sistemi (HYS)
Henüz Puan Verilmedi

HYS Harcama Yönetim Sistemi Nedir?

T.C Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü sorumluluğu altında işletilmekte olan KAMU HARCAMA VE MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİ (KBS) bileşenlerinden biri olan HYS Harcama Yönetim Sistemi harcama ve muhasebe birimleri arasındaki koordinasyonu gerçekleştirmektedir. Vergi Borçları Sorgulaması, Ödeme Evrağı, Aboneliğe Bağlı Ödemeler ile Elektronik Yolluk olarak ifade edilmekte olan tüm uygulamaları bünyesinde toplamaktadır.

hys harcama yönetim sistemi

HYS Harcama Yönetim Sistemi

Harcama Yönetim Sistemi Temel Uygulamaları:

Aboneliğe Bağlı Ödemeler Uygulaması:

Harcama Yönetim Sistemi bileşenlerinden bir tanesi Aboneliğe Bağlı Ödemeler uygulamasıdır. Bu uygulama ile daha etkin bir harcama ve muhasebat idaresi sağlanmakta olup, telefon ve TürkTelekomNet (TTNet) faturalarına ilişkin ödeme işlemlerinin Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden otomatikman gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Aboneliğe Bağlı Ödemeler uygulaması vasıtasıyla Telekom hattı ve ADSL faturalarına ait giderlerin ödeme emri belgesi, mevcut sistem vasıtasıyla oluşturulacak olup internet ortamında ödeme gerçekleştiren muhasebe birimlerine sevk edilecektir. Aboneliği bulunan birimlere ait faturaların internet vasıtasıyla mevcut sistem kullanılarak sorgulama yapılması mümkün olup e-faturası bulunan abonelerin ödemelerinde muhasebe birimleri tarafından kağıt fatura istemesi gerekmektedir. Takip eden dönemlerde abonelik ile ilgili bütün ödeme çeşitleri mevcut uygulamanın görevi içerisine dahil edilecektir. Bu uygulama Fatura Tanımlama, Ödeme Emri Belgesi oluşturmak, Ödeme Emri Belgesi göndermek, elektronik fatura döküm menüsünden ibarettir.

Vergi Borcu Sorgulama Uygulaması:

Bu uygulama, kamu alacaklarının tahsil edilmesini daha etkin, daha doğru/güvenilir  olarak yerine getirebilme ilkesini referans alarak 6183 S. Kanun ve GİB Tahsilat Genel Tebliğleri gereği hak ediş sahibi kurumlara ödeme işlemi gerçekleştirilmeden evvel hak ediş sahibi kurumlara ait vergi borcu var olup olmadığı yönünde sorgulama yapılabilmesi gayesiyle GİB Bilgi İşlem Şb. ile birlikte gerçekleştirilen çalışma neticesinde e-ortamda vergi borcu olup olmadığının öğrenilmesine dair imkan sağlamaktadır.

Bu uygulama 2010 senesi içinde kademeli olarak Gn.Md.’lüğe bağlı muhasebe birimleri tarafından faaliyete geçirilmiştir. 2011 senesinde ise Vergi Borcu Sorgulama Uygulaması bütün muhasebe birimlerinin kullanımına sunulmuştur.

Harcama Yönetim Sistemi Kullanılması Esnasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

İnternet ortamında kişisel bilgilerin kolaylıkla çalınabildiği ve bu bilgilerin kötü maksatlı kişilerin eline geçmesi durumunda olumsuz durumların meydana geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu kapsamda bu uygulamayı kullanacak olan birimlerin web browser ile sisteme giriş esnasında adres satırında bulunan bilgiyi özellikle kontrol etmesi gerekmektedir. Adres satırında yanıltıcı bir bilgi olması durumunda giriş yapılmaması gerekmektedir. Bu maksatla Harcama Yönetim Sistemine giriş yapmak isteyen kullanıcıların Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi (KBS) ana sayfasında bulunan menüden giriş yapmaları en doğru seçim olacaktır.

Harcama Yönetim Sistemi ile ilgili YouTube üzerinde mutemetlik.com tarafından hazırlanan Video‘ları izleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Not: Bu sayfada paylaşılan bilgilerin resmi bağlayıcılığı olmayıp, güncel ve resmi bilgiler için Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi’nden faydalanılması önerilmektedir.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.