Henüz Puan Verilmedi

Hamam Böceği Robotikçilere İlham Verdi:

Dünyada var olan ve sizin için iğrenç diye nitelendirilen canlıların bizim için ne denli önemli olduğunu ancak onları derinlemesine incelediğinizde anlayabiliyorsunuz. Literatürdeki adı Blattodea olan bizim dilimizde ise Hamam Böceği adını verdiğimiz canlının robotikçiler tarafından incelenmesi sonucunda ortaya oldukça ilginç detaylar çıktı.

İnsanların geliştirmiş oldukları teknoloji ile doğa içerisinde var olan canlıların kıyaslaması yapıldığında görünen en büyük fark dayanıklılık olmaktadır. Dayanıklı olarak nitelendirilen yapılara bakıldığında oldukça karmaşık ve farklı ortamlara kolaylıkla adapte olabildikleri görülür. İşte hamam böceği’de laboratuvar ortamında zor şartlara tabi tutulsalar dahi dengeleri bozulmaksızın hareket edebildikleri gözlemlenmiştir. Araştırmacılar ağır çekimde hamam böceğinin hareketleri izlendiğinde yeni hareketlerin tespit edildiğini söylemektedir.

Karşı karşıya kaldıkları yeni durum neticesinde inanılmaz derecede hızlı davranarak yeni davranış biçimine kolaylıkla geçiş yapabilmektedirler. 150 mili saniyenin altında ters dönerek bir dal yada kabloda tersine hızlıca koşabilmektedir. Sırtüstü düşmeleri halinde normalde vücut ısılarını dengelemek için kullandıkları kanatlarını bu sefer ayakları üzerine dönmek için kullanabilmektedirler.

Dayanaklı olarak nitelendirilen yapılar incelendiğinde istenmeyen durumlar ortaya çıktığında bu duruma kolaylıkla adapte olabildikleri ve durumu derhal tolare edebildikleri görülür. Hamam böcekleri de bir yada birden fazla ayağının kopması halinde kolaylıkla duruma ayak uydurmakta ve yeni yürüyüş şekline adapte olmaktadır.

Hamam Böceği Yeni Bir Robot Üretim Tekniğinin İlham Kaynağı Oldu

ABD California’da bulunan Berkeley Üniversitesi’nde görev yapan Biyolog Prof.Robert Full ve bir grup araştırmacı yeni bir robot üretim tekniği tasarladıklarını duyurdular. Tasarlanan bu yeni üretim tekniğini tarif ederken iskeleti adeta origamileştirdiklerini belirtiyorlar. Parçaları katman katman oluşturduklarını ve bu katmanları tek tek birleştirerek robotu oluşturduklarını bildiriyorlar. Bu yeni teknikle geliştirmiş oldukları robotlara DASH ismini uygun görmüşler. Dynamic Autonomous Sprawled Hexapod (DASH) olarak adlandırılan bu robotlar hasarlara karşı oldukça dirençli bir yapıya sahipler. Düz duvarlara tırmanıp kolaylıkla ters dönme hareketini yapabilen bu robotların gelecekte tasarlanacak yeni robotlara da ilham kaynağı olacağını söylenebilir.

Bu araştırmaların ışığında, bu teknikle üretilmiş olan robotların satışı Dash Robotics isimli firmanın web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)