Henüz Puan Verilmedi

Hybrid Assistive Limb (HAL) Nedir?

İnsanlar vücutlarını destekleyen iskeletleri ile ayakta kalmaktadır. Deri ve kasların altındaki kemikler ile oluşturulmuş iskelet, vücudun içindeki mekanik tasarım harikasıdır. Bu mekanik tasarım harikasının zarar görmesi halinde insanlar fiziksel yeteneklerinin çoğunu kaybetmektedir. Japonya merkezli Cyberdyne adlı şirket bu kusursuz tasarıma bir alternatif geliştirmek için çalışıyor. Hybrid Assistive Limb (HAL) isimli bir dış iskelet robotu üzerinde çalışan şirketin geliştirdiği robot, görünüşü ile Cyborg‘u anımsatıyor.

HAL ile ordu, sağlık ve inşaat sektörü yakından ilgileniyor. Şu anda piyasadaki en gelişmiş yapay iskelet olarak görülen bu harika tasarım kullanım alanının genişliği ile gelecekte bu sektörün öncüsü olacağını gösteriyor. Geliştirilen bu robotun şu anki piyasa değeri yaklaşık olarak 14.000$ – 19.000$ arasında. Vücut yapısının adeta bir uzantısı gibi kullanılabilen HAL hareketleri desteklemek ve ağırlık kaldırmak için rahatlıkla kullanılabilir. Tıbbi amaçlar için de kullanılabilen HAL, engelli bir insan için sandalyeden ayağa kalkabilmeyi hayal olmaktan çıkartıyor. Ordu için de kullanım alanı olan HAL, geleceğin askerlerini güçlendirmek için harika bir seçenek.

HAL Nasıl Çalışır?

Şirket HAL sayesinde Fukushima depreminden sonra radyoaktif atıkların temizlenmesinde büyük işler başarıldığını belirtmektedir. Bu yönüyle bakıldığında çok yönlü kullanıma uygun bu robot sayesinde gelecekte sonsuz uygulama alanına sahip olabiliriz. Cyborg türü bir robot olarak tanımlayabileceğimiz HAL 1992 yılından bugüne kadar uzun proje sürecinde ciddi aşamalar kaydetti.

Temel olarak bu robotun nasıl çalıştığını anlatmak gerekirse, insanın iskelet ve sinir sisteminin harika uyumunu hatırlamak yeterli olacaktır. Beyinden kaslara gönderilen sinyaller HAL tarafından da takip edilmektedir. HAL tasarımında oldukça fazla tipte sensör kullanılmıştır. Bu sensörlerin başında biyoelektrik sensörler, açısal sensörler, ivme sensörleri ve zemin reaksiyon kuvvet sensörleri (COP / COG sensörler) için ivme sensörleri gelmektedir. Aynı zamanda güçlü bir CPU ile yönetilen HAL, sahip olduğu pil ve motorlar sayesinde de hareket edebilmektedir. 1.6 metre uzunluğundaki bu robotun ağırlı ise yaklaşık olarak 23 Kg. Üst ve alt kısım olarak iki parçadan oluşan HAL üst kısmı 8 Kg alt kısmı ise 15 Kg dır. Üzerinde bulunan piller sayesinde yaklaşık olarak 2 saat 40 dakika çalışabilmektedir. HAL ile kaldırılabilen maksimum ağırlık 70 Kg dır. Bu ağırlık basit bir insanın yeteneklerini oldukça aşan bir değerdir.

Tıp ve teknolojinin ortak çalışması ile ortaya çıkan bu ve benzeri robot teknolojileri giderek daha başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır. HAL gibi bir dış iskelet robotu ile ordular daha dayanıklı askerlere, engelli insanlar hayallerine kolaylık kavuşabilir. Çok yönlü kullanım alanına sahip robotlar sayesinde, yakın gelecekte birçok alanda bu tip robotları görmek mümkün olacaktır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.