Henüz Puan Verilmedi

Kurduğunuz Güvenlik Kamera Sistemleri Sadece Size mi Hizmet Veriyor?

Bu haberi okumadan önce hemen şunu yapın: Eğer bir güvenlik kamera sistemleri yöneticisiyseniz ve hiçbir erişim güvenliği tedbiriniz yoksa hemen internet bağlantısını kesin. Neler oluyor diyebilirsiniz. Ancak durum gerçekten bu kadar vahim. Rusya merkezli bir internet sitesi içlerinde Türkiye’ninde bulunduğu birçok ülkeden IP kamera yada güvenlik kamera sistemleri üzerinden yayınlanan video görüntülerini paylaşıyor. Üstelik bu görüntüler sadece kamusal alanları içermiyor. Görüntüler içerisinde çalışma odası, bebek odaları, Esnaf dükkanları, kamu daireleri ve daha birçok özel alanlara ait video görüntüleri bulunmakta.

güvenlik kamera sistemleri BilgiVersin.com

Bu Görüntüler Web Sitesinden Alınmıştır

Saygın medya kuruluşları bu internet sitesinin adını paylaşmadan haber yapmayı tercih ediyorlar. Bu sitenin adresini paylaşmanın o siteye popülarite katacağını düşünüyorlar. Ancak bu düşüncenin pek de doğru olduğu söylenemez. Toplumda farkındalık yaratarak tedbir almasını sağlamak da bir sorumluluktur. Bu sebeple bu sitenin adresini paylaşmayı uygun görüyorum. Rusya merkezli bu sitenin adresi: www.insecam.cc

Peki nasıl oluyor da bu mahrem görüntüleri yayınlayabiliyorlar. Aslında her şey oldukça basit. Sahip olduğunuz IP kameranızı yada yönetmiş olduğunuz güvenlik kamera sistemleri‘ni internete kendi ellerinizle bağlıyorsunuz. Bunu yapmaktaki amacınız, istediğiniz her yerden bu görüntülere erişmek. Peki sizce bu görüntüleri sadece siz mi izliyorsunuz? İşte sorun da tam olarak burada başlıyor. Uzmanlar bu görüntülere nasıl erişildiğini açıklarken çeşitli varsayımlarda bulunuyorlar. Bu varsayımlardan en çok öne çıkanı ise basit güvenlik tedbirlerinin kolayca aşılabilmesi. Yani bu görüntülere erişmek için kullandığınız kullanıcı adı ve parolaların default(fabrika değerleri) değerlerinde bırakılması yada kolayca tahmin edilebilen şifreler kullanılması hataların başında geliyor. Bir diğer hata ise büyük kuruluşların kullanmakta olduğu güvenlik kamera sistemleri‘nin hiçbir güvenlik duvarı kullanılmadan internete bağlanması.

Sizi de İzliyorlar mı?

Bu soruya yanıt bulmak için yukarıda adresini verdiğim internet sitesine girerek hemen kontrol edin. Şu an itibariyle Türkiye’den 170 tane kameraya ait görüntü paylaşılıyor. Bu kamera görüntülerinin nereye ve kime ait olduğu bilinmiyor. Ancak kamera görüntüsünü izlemek için tıkladığınızda o kameraya ait görüntünün hangi şehirde olduğu belirtiliyor. Bu görüntüler içerisinde size ait bir kameranın olmamasına sevinebilirsiniz. Ancak bu orada yerinizi almayacağınız anlamına gelmemektedir. Bu maksatla hiç zaman kaybetmeden derhal kamera sisteminiz ile ilgi güvenlik tedbirlerinizi gözden geçirin. Kullandığınız şifreleri karmaşık bir algoritma ile tekrardan oluşturun. Eğer kurumsal bir güvenlik kamera sistemleri yöneticisiyseniz sisteminizi bir firewall üzerinden internete bağlayın ve şifrelerinizi gözden geçirin.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.