Henüz Puan Verilmedi

21 Haziran’da Yaşanan Güneş Patlaması Sonrası Radyasyon Fırtınası Oluştu

21 Haziran’da meydana gelen büyük Güneş patlaması sonrasında oluşan radyasyon fırtınası Dünya’ya ulaştı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre bu fırtına nedeniyle uydularda ve enerji nakil sistemlerinde bazı sorunlar yaşanabilir. Özellikle GPS’lerde sorun yaşanabileceğini belirten uzmanlar 2005 senesinde bugüne dek yaşanan en şiddetli Güneş patlaması‘nın 21 Haziran’da meydana geldiğini vurguluyor. Konu ile ilgili açıklamalar Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapıldı. Yaşanan büyük patlamaya ilişkin video görüntüleri YouTube’da da yayınlandı. Bu videoda patlamanın dünyaya olan etkilerine ilişkin bilgiler yer almaktadır. Patlamaya ilişkin görüntüler NASA‘ya bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO | Solar Dynamics Observatory) tarafından sağlandı.

güneş patlaması, 21 haziran 2015, radyasyon fırtınası, video izle, bilgiversin.com

Güneş Patlaması – 21 Haziran 2015

Güneş Patlaması Sonrası Oluşan Radyasyon Fırtınasının Zararları Nedir?

Güneş patlaması sonrasında oluşan radyasyon fırtınasının etkileri görülmeye başlandı. Uzmanlar özellikle kutup bölgelerinde parlak kutup ışıklarının oluşabileceğini belirtiyor. Atmosferi geçerek insanlara zarar veremeyen bu fırtınanın bazı sistemlerde arızalara yol açabileceği belirtiliyor. Arıza yaşanabilecek sistemler arasında enerji nakil hatları ve GPS sistemlerinin olduğu vurgulanıyor. İletişim hatlarında da sorunlar yaşanabileceğini belirten uzmanlar 2005 yılından bugüne dek yaşanan en büyük Güneş patlaması sonrasında oluşan radyasyon fırtınasının çok hızlı bir şekilde Dünya’ya ulaştığını söylüyor.

21 Haziran 2015 tarihinde meydana gelen Güneş patlaması ve sonrasında oluşan radyasyon fırtınası ile ilgili merak ettiğiniz hususları bizlere iletebilirsiniz. Bunun için sayfamızda bulunan yorum formunu kullanabilirsiniz. Yorum formu ile görüşlerinizi ve sorularınızı bize ulaştırabilir ve konuya katkı sağlayabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.