Henüz Puan Verilmedi

Sihir Yada Holywood’a Gerek Kalmadı Görünmezlik Artık Çok Yakın:

Bilim varsa sihire ne gerek var. Evet artık bir ilüzyon, sihir yada Holywood filmine gerek kalmadan görünmez olmanın ne demek olduğuna bilim sayesinde yanıt bulabileceğiz. Görünmez olmak insanoğlunun hayallerinde hep var olmuştur. Bunu kitaplarda, sinema filmlerinde yada ünlü ilizyonistlerin gösterilerinde hep hissettik. Peki bunun bilim ile bir gün gerçeğe dönüşebileceğini hiç düşünür müydünüz? Amerika’da Rochester Üniversitesinde çalışan bilim adamlarının yapmış olduğu bir bilimsel araştırma projesi ile görünmezliğe bir adım daha yaklaşıldı.

Görünmez Olmak İçin Bir Profesör Ve Yüksek Lisans Öğrencisi Yetti:

Görünmez Olmak

Görünmez Olmak Hayal Değil

Fizik Profesörü olan John Howell ve yüksek lisans öğrencisi Joseph Choi çok gelişmiş cihaz yada teknolojiler kullanmaksızın sadece 4 tane optik mercek ile mercekler arasındaki objelere belirli açılardan bakılması durumunda görünmez yapmayı başardılar. Teknoloji henüz tüm açılardan objeleri görünmez yapmayı başaramadı. Ancak bu bilimsel yaklaşım üzerinde yapılacak çalışmalar görünmez olmak için çok da fazla beklemek zorunda kalmayacağımızı düşündürmeye başladı.

Sizde Görünmez Olmak İstermisiniz?

görünmez olmak için lens diyagramı

Görünmez Olmak İçin Lens Diyagramı

Renksiz 50 mm’lik 2 çift lens:
F1 odak uzunluğu: 200 mm
F2 odak uzunluğu: 75 mm
t1= f1+ f2
t2=2 f2 (f1+ f2) / (f1– f2)

Yukarıdaki Diyagram’da yapılan çalışmaya detaylara ulaşabilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak sizde görünmez olmak için sihir yapmaya gerek duymadan bunu başarabilirsiniz.

Kaynak: Rochester.edu

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)