Henüz Puan Verilmedi

Google’ın Geliştirdiği Sürücüsüz Otomobil Yollara Çıkmaya Hazır

Google tarafından geliştirilen sürücüsüz otomobil (Google Self-Driving Car Project) kısa zaman içinde yollara çıkacak. Bilindiği gibi şirket tarafından geliştirilen bu mini elektrikli otomobil, sürücüsü olmaksızın çalışıyor. Arabada direksiyon, vites, gaz ve fren gibi kontrol donanımları bulunmuyor. Öncelikle 100 adet üretilerek test edilmesi planlanan aracın bu yaz ABD’de yollara çıkmasına izin verildi. İlk denemeler California’da gerçekleştirilecek. Uzmanlar bu denemeler esnasında Google sürücüsüz otomobilinin en fazla 40 km hızla hareket edeceğini belirtti.

Google’ın Sürücüsüz Otomobilinin Özellikleri

Google‘ın geliştirdiği ve karayolunda denemelerine geçilecek olan sürücüsüz otomobilinin en önemli özelliği herhangi bir kontrol donanımının olmaması. Şu anda denemeleri yapılacak olan araç 2 kişilik bir prototip olup saatte 40 km hızla hareket etmektedir. Sürücü kontrolü olmayan araç akıllı telefonlar ile yönlendirilebiliyor. Uzmanlar 2050 yılına kadar tüm araçları sürücüsüz olacağını tahmin ediyor. Bu açıdan bakıldığında Google belki de bu yönde atılacak en büyük teknolojik adımı atmış olacak. Yukarıda paylaştığımız videoda bu aracın ilk defa insanlar tarafından yapılan deneme sürüşü yer almaktadır. Sizin de göreceğiniz gibi bu eşsiz deneyimi yaşayan kişiler oldukça keyifli gözüküyor.

Google’ın sürücüsüz otomobil projesi (Google Self-Driving Car Project) ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Siz de böyle bir araçta sürüş keyfi yaşamak ister misiniz? Fikirlerinizi paylaşmak için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 1 yorum var.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.