Henüz Puan Verilmedi

Google Glass ile Stres Düzeyiniz Takip Edilebilecek:

Google Glass ile giyilebilir kalp ve solunum sensörleri kullanılarak stres düzeyinizin kontrol edilebileceğine dair çalışmalarda son noktaya gelindi. MIT ve Georgia Üniversitesi araştırmacılarının yaptıkları çalışmalar neticesinde giyilebilir sensörler ve google glass verileri harmanlanarak kişinin stres seviyesini ölçebildikleri bir sistem geliştirildi.

Araştırmacılar Google Glass üzerinde bulunan tümleşik jiroskop, ivmeölçer ve kameraya ilave olarak vücüda bağlanacak çeşitli giyilebilir sensörler ile toplanacak biyolojik verilerin analizi neticesinde ortaya çıkacak stres düzeyimizin çeşitli alanlarda kullanılabileceğine dair çalışmalar yaptı. Bu konudaki çalışmalar, Kasım ayında, Atina / Yunanistan’da gerçekleştirilecek MobiHealth konferansında sunulacak.

BioGlass olarak adlandırılan proje sayesinde biyometrik izleme teknolojisinde ciddi mesafe kat edilmiş olacak. İlk bakışta teknolojik açıdan oldukça başarılı bir çalışma olarak gözükse de kullanıcılar açısından, takılacak sensörlerin daha az rahatsızlık verici olması bu teknolojinin geleceğini belirleyecek en önemli faktör gibi gözükmektedir.

Bu sistemin temel çalışma mantığı ise şöyle;

Sistem Google Glass ile alınan verileri, kalpten pompalanan kanı, nefes alış verişimizdeki göğüs hareketleri v.b. biyolojik parametreleri derleyerek bir stres bilgisi ortaya çıkarıyor. Araştırmanın şu aşamasında ortaya çıkan verilerin tam olarak doğru bilgiler vermesi noktasında bazı sorunlar olsa da gelecekte bu teknolojinin oldukça önemli alanlarda kullanılabileceğini tahmin etmek hiçte zor olmayacaktır.

BioGlass hangi alanlarda kullanılabilir:

Bioglass hayatın tüm alanlarında kullanılacak bir teknoloji olarak gözükmekte. Ancak özellikle askeri alanlarda bu teknoloji ciddi avantajlar sağlayabilir. Operasyon merkezinden, alanda bulunan askerlerin stres düzeyi ve görsel verileri kullanarak yönetilmesi bilim kurgu filmlerinde görmeye alıştığımız sahneleri gerçek hayatta görmemizi sağlayacak gibi gözüküyor. Bunun yanında trafikte seyreden bir sürücünün stres düzeyinin tespit edilmesi olası kazaların önüne geçebilir. Sürücünün stres yaşadığı bir anda aracın müzik çalarından duyulacak rahatlatıcı klasik müzik parçası hiçte fena olmaz gibi gözüküyor.

Bu tip teknolojiler direk olarak insanlık yararına kullanılabileceği gibi Google gibi kişisel verileri toplayan bir teknoloji devi için sanırım bir devrim olacak gibi gözüküyor. Stres yaşadığınız bir anda ekranda belirecek “Üzme kendini, az ilerde harika bir cafe var bir kahve içmeye ne dersin?” şeklinde bir reklam göstermesi çokta uzak değilmiş gibi geliyor…

Kaynak: MIT Technology Review

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)