Henüz Puan Verilmedi

Project Zero ile Microsoft’un Hatasını İfşa Eden Google Tepki Aldı:

Project Zero adıyla bilinen ve yazılımlardaki bug’ları avlayan bir beyaz şapkalı hacker grubunun faaliyetleri Google tarafından bir süre önce duyurulmuştu. Project Zero, tespit etmiş olduğu güvenlik açıklarını bir rapor olarak yazılımı üreten şirkete sunuyor ve makul bir süre içerisinde bu sorunu çözmesini bekliyor. Bu süre içerisinde yazılımda tespit edilen açık giderilmez ise bu durum ifşa ediliyor.

13 Ekim 2014 tarihinde Google tarafından tespit edilen Windows 8.1 sürümü ile ilgili bir yazılım hatası Microsoft’a bir rapor olarak bildirildi. Bu olayın üzerinden makul bir süre geçtikten sonra da (11 Ocak) Google tarafından bu açık Project Zero üzerinden yayınlandı. Bu açıklamayı tepkiyle karşılayan Microsoft yetkilileri, Google’dan bu konu ile ilgili bir ricada bulunduklarını, ifşa edilecek tarih geçilmiş olsa da yayınlanan yazılım hatalarının “Yakaladım Seni” anlamı taşıdığını vurguladı. Microsoft bu yazılım hatasının ifşa edilmesi ile en çok etkilenen kesimin müşterileri olacağını duyurdu.

Google, Project Zero kapsamında işe aldığı alanında uzman güvenlikçiler ile yazılımlarda hata ararken, internet ortamında insanların güven içerisinde gezinmelerini amaçlıyor. Ancak yazılımcılar bu proje ile ikiye bölünmüş durumda. Bir gurup yazılım uzmanı, Google’ın tespit ettiği açıkların 90 günlük süre içerisinde halledilip halledilmeyeceğini tam olarak bilemeyeceğini belirtirken. Diğer bir grup ise Google’ın iyi iş çıkardığını ve belirtilen süre içerisinde Microsoft’un üzerine düşenleri yapmadığı görüşündeler.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.