Google Neden Yavaşladı? Yasaklandı mı?
Henüz Puan Verilmedi

Google Neden Yavaşladı?

Google neden yavaşladı? neler oluyor? Bugün (15.06.2016) itibariyle dünya devi Google‘a Türkiye‘den erişmek zor hale geldi. Peki bunun nedeni ne? Neden kullanıcılar arama motoruna erişmekte zorluk yaşıyor. Sorunun cevabı Telekomümikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)’den geldi. Yapılan açıklamaya göre “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın 15/06/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-84787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR” uygulanıyor. Yani işin özü yavaşlama ve erişim sorununun kaynağı TİB.

Google Neden Yavaşladı? Yoksa Yasaklandı mı?

Google neden yavaşladı? Yoksa erişim yasağı mı uygulanıyor? Google’ın web önbellekleme sistemi olarak tanımlanan ve arama motoruna kayıt edilen internet sitelerine ait sayfaların, fotoğraf/resimlerin ve içeriklerin kaydedildiği sisteme karşı idari tedbir uygulanıyor. Bu konuya ilişkin resmi açıklama aynen şöyle;

5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (webcache.googleusercontent.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı‘nın 15/06/2016 tarih ve 490.05.01.2016.-84787 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

Google‘a erişim yasağı olarak da yorumlanan bu gelişme Türkiye‘deki internet erişimini ciddi anlamda sekteye uğratıyor. Sosyal medyada yer alan tepkilerin ardından yukarıda paylaşmış olduğumuz mahkeme kararına ilişkin ifadeler resmi web sitesinden kaldırıldı. Konuyla ilgili zaman içinde daha detaylı bilgi gelecek. Dünya devi Google‘ın konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadığı belirtiliyor.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.