Henüz Puan Verilmedi

Google Lunar Xprize Nedir?

Google, Lunar Xprize yarışması, Ay yüzeyinden Dünya‘ya görüntü iletmeyi başarabilen uzay aracı geliştirme mücadelesi olarak özetlenebilir. Google tarafından düzenlenen bu yarışma ilk olarak 2007 senesinde duyuruldu. O günden bu yana dünyanın dört bir yanından birçok takım bu yarışmaya iştirak etti. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama ile yarışmanın 2017 senesinde sonuçlanabileceği duyuruldu. Takımlar bu sürenin sonunda geliştirmiş oldukları uzay araçları ile Lunar Xprize yarışmasını kazanmak için kıyasıya mücadele ediyor. Bu yarışmanın en cazip yönü ise verilecek para ödülünün dudak uçuklatacak miktarda olması. Google, bu yarışmaya iştirak eden takım yada takımların Ay yüzeyine indirdiği uzay aracı ile en az 500 metre yol katettikten sonra Dünya‘ya görüntü iletmesi halinde 20 milyon dolar ödül vereceğini duyurdu. Rakam bu kadar yüksek olunca yarışmaya duyulan ilgi de bir o kadar yüksek oluyor haliyle.

google lunar xprize nedir? Dünya'dan ay'a görüntü göndermek, yarışma ödülü ne kadar?, bilgiversin.com

Google Lunar Xprize

Google Lunar Xprize Takımları

Google tarafından düzenlenen Lunar Xprize yarışmasında finale kalan 16 takım mücadelesini kıyasıya sürdürüyor. Ancak gelen haberlere göre yarışmada bazı takımların şansı diğerlerine göre biraz daha fazla olarak görülüyor. Özellikle merkezi İsrail’de bulunan SpaceIL takımının uzay aracı diğer takımlara göre bir adım önde olarak değerlendiriliyor. SpaceIL başarılı olması durumunda geliştirdiği Ay aracını fırlatmak için SpaceX‘in Falcon 9 roketini kullanmayı hedefliyor. Yarışmada ipi göğüslemesi beklenen diğer takımlar Moon Express ve AStrobotic olarak gösteriliyor. Tüm bu belirsizliklerin 2017 yılında sonuçlanması hedefleniyor. Lunar Xprize yarışmasını kazanan takım yada takımlar 20 milyon dolarlık ödülü kapmak için, kalan kısa sürede kıyasıya mücadele edecek.

 Google tarafından düzenlenen Lunar Xprize yarışması ile ilgili detaylı bilgi almak için resmi web sitesine göz atabilirsiniz. Konuyla ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.