Henüz Puan Verilmedi

Google Loon Projesi  Kapsamında Endonezya’ya Balonla Internet Getirecek

Google Loon projesi ile Endonezya‘ya internet getirmeyi hedefliyor. Google‘ın bu yenilikçi projesi ile ilgili daha önce bir yazı yayınlamıştık. Loon projesi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımız bu yazımıza göz atabilirler. Kısaca özetlemek gerekirse, teknoloji devi bu proje ile özel olarak tasarlanmış balonlar kullanarak internet ağı oluşturmayı hedefliyordu. Bu hedefine oldukça yaklaşan şirket Endonezya‘da internet hizmeti vermeye hazırlanıyor.

google loon projesi, balon, Endonezya, internet, bilgiversin.com

Google Loon Projesi

Google Loon ile Endonezya’da Balonla Ne Zaman Internet Hizmeti Verilmeye Başlanacak?

Google Loon projesini 2013 senesinde duyurmuştu. O günden bugüne çalışmalarını sürdüren şirket hedefine oldukça yaklaştı. Yapılan açıklamalara göre 2016 yılında itibaren balon kullanarak internet hizmeti vermeye ilk olarak Endonezya‘da başlanacak. Endonezya‘nın coğrafi açıdan olumsuz şartlara sahip bölgelerine hizmet götürmeyi hedefleyen projede balonlar kilit rol üstlenecek. Kullanılan balonlar sayesinde 4G hizmeti verebilecek olan Google, bir balonla 40 km’lik bir alanı kapsayabilecek. Alanı genişletebilmek için birden fazla balon kullanılabilecek. Gelen haberlere göre bu proje sayesinde henüz internetle tanışmamış 100 milyonluk bir nüfus hizmet almaya başlayacak. Ülkenin nüfusunun yarısına yakın bir kısmı, coğrafi koşullar nedeniyle internetten yoksun olarak yaşamını sürdürüyor.

Google Loon projesi ile Endonezya‘da eğer başarıyı yakalarsa mobil internet ağı yepyeni bir hal alabilir. Atmosferik şartların olumsuz olduğu ortamlarda nasıl bir performans alınacağı merak ediliyor. Eğer sonuç olumlu olursa benzer coğrafi şartlara sahip ülkelerde internet hizmeti bu yöntemle yaygınlaştırılabilir. Konu hakkındaki düşüncelerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.