Henüz Puan Verilmedi

Google, Jump Adlı Stereoskopik VR (Sanal Gerçeklik) Kamerasını Tanıttı

Jump, Google tarafından geliştirilen bir stereoskopik (3D derinliğine sahip görüntü) VR (sanal gerçeklik) kamera. Bu yeni sanal gerçeklik kamerası I/O 2015 etkinliğinde tanıtıldı. Bilindiği gibi Google‘ın VR gözlüğü Cardboard ile 3D deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Şirket bu gözlükle izlenebilecek videolar üretmek için kolları sıvadı ve Jump‘ı geliştirdi. 360 derecelik 3D derinlik hissi veren gerçekçi video görüntüsü kaydedebilen bu cihaz 16 adet kameradan oluşuyor. Bu özel kamera çok yüksek çözünürlükte görüntüler kaydediyor. Sayfamızda yayınlanan tanıtım videolarını izleyerek, siz de Google Jump‘ı yakından tanıma şansına sahip olabilirsiniz.

Google Jump Nasıl Çalışıyor? Teknik Özellikleri Nedir?

Google Jump, dairesel bir platforma yerleştirilmiş 16 adet GoPro Hero 4 kameradan oluşuyor. Sistem bu 16 kameradan gelen yüksek çözünürlükte görüntüyü işleyerek, stereoskopik videoya dönüştürüyor. Bu şu demek oluyor; takacağınız bir VR gözlük ile Google Jump‘ın kaydetmiş olduğu video görüntülerini 3D derinlikte izleme şansına sahip oluyorsunuz. Başınızı hareket ettirdiğinizde bakış açınıza göre resimdeki derinlik değişiyor ve gerçeklik hissi yaratılıyor. Bu cihaz ile kaydedilmiş video görüntüleri YouTube’da da yayınlanabiliyor. Google, Jump ile kaydedilmiş videonun görüntü kalitesini, 5 X 4K video görüntüsüne denk bir değer olarak tanımlıyor. Başka bir teknoloji devi Samsung da kısa bir süre önce Project Beyond adlı kamerasını tanıtmıştı. Benzer bir mantıkla çalışan bu kameranın 2015 yılı içinde satışa sunulması bekleniyor. Aşağıda YouTube’da yayınlanan 360° lik bir video görüntüsü paylaşılmıştır. Bu videoyu izleyerek bu tipte bir kamera ile ne tür görüntülerin kaydedilebileceğini daha iyi anlayabilirsiniz. Videoyu oynatırken sol üstte yer alan ok tuşlarını yada fareyi kullanarak farklı açılardan izleme yapabilirsiniz. Görüntü kalitesini 4K’ya kadar yükseltebilirsiniz.

Google‘ın Jump adlı stereoskopik VR (sanal gerçeklik) kamerası ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizce bu yeni kamera rakiplerinin gölgesinde mi kalır? Yoksa pazarın tek hakimi olarak liderliğini ilan mı eder? Konu hakkındaki görüşlerinizi sayfamızın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanarak bizlere gönderebilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.