Henüz Puan Verilmedi

Google Cardboard Nedir?

Cardboard, Google tarafından geliştirilen ve kartondan üretilen bir sanal gerçeklik setidir. Bu ürünü rakiplerinden ayıran en önemli özellik tahmin edebileceğiniz gibi maliyeti. Samsung, HTC yada Oculus gibi teknoloji devi şirketler tarafından geliştirilen donanımlar fiyat olarak Google Cardboard‘un yakınından bile geçemiyor. Hal böyle olunca bütün gözler Google‘ın geliştirmiş olduğu basit görünümlü bu kartona yöneliyor. Peki nasıl oluyor da bu iş bu kadar ucuza mal edilebiliyor. İşin püf noktası sahip olduğumuz akıllı telefonlarda. Cardboard, aslında sanal gerçeklik deneyiminin küçük bir parçası.

YENİ: YouTube videoları artık GoogleCardboard ile 3D olarak izlenebilecek!

Google Cardboard Nasıl Çalışıyor? Kartondan Cardboard Nasıl Yapılır?

Google Cardboard, donanım ve yazılım olarak iki farklı ayaktan oluşuyor. Kullanıcıların ilgilendiği taraf genellikle donanım olsa da, işin asıl can alıcı tarafı tabii ki yazılım cephesinde oluyor. Akıllı telefonunuzu yerleştirdiğiniz ve karton bir kutudan ibaret diye düşündüğünüz Cardboard‘u kullanabilmeniz için, cep telefonunuza Play Store’dan indireceğiniz bir uygulamayı kurmanız gerekiyor. Bu uygulama ile beraber 3D sanal gerçeklik deneyimi yaşamak için geriye sadece o karton kutuya sahip olmak kalıyor. Cardboard‘un karton gözlüğü Türkiye‘de de satılmaktadır. Ancak eğer el beceriniz varsa sizde aynı karton gözlüğü basit malzemeler ile yapabilirsiniz. Karton gözlüğün nasıl yapıldığına ilişkin videoyu sayfamızda paylaşıyoruz. Bu videoyu izleyerek sizde bir sanal gerçeklik gözlüğü sahibi olabilirsiniz. Gözlüğü yapabilmeniz için gereken şablonlara buradan ulaşabilirsiniz. Şablonları kullanarak hiçbir ücret ödemeden üretim yapabilirsiniz. Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, aşağıda ürünün fiyatı ve temin edebileceğiniz yerler ile ilgili bilgi paylaşılmıştır.

Google Cardboard Satış Fiyatı

Google Cardboard fiyatı ile ilgili yaptığımız araştırma neticesinde ürünün Türkiye‘de online satış siteleri (n11, sahibinden, gittigidiyor, vb.) tarafından yaklaşık 30 TL’lik fiyat etiketi ile satışa sunulduğunu görüyoruz. Siz de bir karton sanal gerçeklik gözlüğü sahibi olmak istiyorsanız online satış sitelerinden temin edebilirsiniz.

Google Cardboard ile ilgili merak ettiğiniz hususları ve fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizce bu basit ve hesaplı teknolojik çözüm sanal gerçekliğin standardı olabilir mi? Yoksa diğer rakipler bu konuda Google‘ı geride bırakabilir mi? Bu konu hakkındaki yorumlarınız için aşağıda yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Bu yazı için 1 yorum var.

  1. Onur Cevapla

    Samsung A7 2016 model bir telefon olmasına rağmen dediğimiz özelliği desteklemiyor.

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.