Henüz Puan Verilmedi

Google ATAP Grubunun Project Ara modüllü Spiral 2 Adlı Telefonu Geliyor

Google‘ın İleri Teknoloji ve Projeleri Grubu (Advanced Technology and Projects – ATAP) tarafından hayata geçirilen ve akıllı telefon pazarına renk katacak projesi “Project Ara” ile ilgili büyük gelişmeler yaşanıyor. Project Ara kapsamında piyasaya çıkacak ilk cep telefonu modeli olan Spiral 2‘nin Porto Riko’da pilot bölge olarak satışa sunulacağı bildirildi.

Günümüzde sahip olduğumuz mobil telefonları büyük ölçüde istediğimiz gibi kullanabiliyoruz. Telefonların işletim sistemine bağlı olarak uygulama marketlerinden yüklediğimiz programlar ile cihazımızı kişiselleştirebiliyoruz. Tabii ki bu kişiselleştirme sadece uygulama boyutunda kalıyor. İşte Google’ın ATAP grubu bu durumu donanım boyutuna da taşıdı. Project Ara adı verilen proje ile çeşitli modüller kullanarak bir telefonu kendimiz oluşturabiliyoruz. Alüminyum bir iskeleti olan telefonun bütün parçalarını bir modül olarak yuvalarına yerleştirerek ihtiyacımıza göre bir mobil cihaz oluşturulabiliyor. Dikdörtgen ve kare şekillerden oluşan modüller mıknatıslar kullanılarak ana iskelet ile birleşiyor. Bu sayede telefonu istediğimiz gibi şekillendirme şansına sahip olurken aynı zamanda bozulan bir parçayı da kolayca değiştirme şansına sahip oluyorsunuz. Kırılan bir ekran yada arızalanan bir hoparlörü yada kamerayı saniyeler içinde yenisi ile değiştirmeniz mümkün.

Telefonun donanımı eskidiğinde yepyeni bir telefon almak yerine upgrade etmek istediğiniz modülü satın alarak telefonunuzu yenileme şansına da sahip olabiliyorsunuz. Bu yepyeni tasarım sayesinde mobil telefon pazarında büyük bir değişim yaşanabilir. Tasarımın getirdiği yenilik eğer kullanıcılar tarafından kabul görür ve talep tatmin edici seviyelerde olur ise tüm akıllı telefon üreticileri bu yönde donanımlar geliştirmek durumunda kalabilir. Bu patenti elinde tutan Google’ın bu gelişme neticesinde elde edeceği kazanç tahmin edilemeyecek boyutlarda olabilir. Günümüzün dev mobil telefon üreticileri bu projenin başarılı olması durumunda sadece modül üreten şirketler haline dönüşmesi bile söz konusu olabilir.

Google pilot bölge olarak Porto Riko‘yu seçerken birçok hususu dikkate alarak karar vermiş. Spiral 2‘nin ilk olarak satışa sunulacağı bu ülkede mobil telefon kullanıcılarının yaklaşık yüzde 77’si aynı zamanda mobil internet kullanıcısı. Buna ilave olarak Porto Riko’da birçok yerel ve global GSM şirketi faaliyet sürdürüyor. Bu durum telefonun oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmesini sağlıyor.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.