Henüz Puan Verilmedi

Göktürk-1 Canlı izlemek İçin 5 Aralık 2016’da Saat 16.51’de Hazır Olun

Göktürk-1, adlı istihbarat uydumuz uzaya Fransız Guyanası’ndan fırlatılacak. 5 Aralık 2016 Pazartesi günü Saat 16.51’de fırlatılması planlanan uydumuzun uzaya yolculuğunu canlı izlemek için sayfamızda yer alan videolara göz atabilirsiniz. Türk Hava Kuvvetlerimiz ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı bu tarihi güne ev sahipliği yapacak. Ayrıca TUSAŞ Akıncı’da düzenlenecek tören ile fırlatma anı canlı izlenebilecek açıklaması yapıldı. Uydumuz alçak irtifa dünya yörüngesi olarak adlandırılan yörüngeye yerleşeceko. Fırlatma sonrasında 57. dakikada uydumuz roketten ayrılmış olacak, 59. dakikada ise güneş panellerini açmış olacak. Yapılan planlara göre uydumuzdan ilk sinyal, fırlatmanın sonrasında 68. dakikada gelecek. Eğer siz de bilgisayarınızın başına geçtiyseniz bu olayı canlı yayın ile izlemek için doğru adrestesiniz. Sayfamızda paylaşmış olduğumuz videolar birden fazla kaynaktan alınmaktadır.

Göktürk-1 İstihbarat Uydusu Ne İşe Yarayacak?

Göktürk-1 nedir? İstihbarat uydusu olarak nitelendirilen bu uydu dünyadaki benzerlerine nazaran daha yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak özelliklere sahip. Bu yüksek çözünürlüklü görüntüler kamu kurum ve kuruluşları için  kullanılacak. Görüntüler sayesinde çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri daha kolay olacak.  Uydumuz takriben doksan dakikada dünya etrafında bir tur atacak. Uydunun 1 yılda 60.000’den çok görüntü çekeceği tahmin ediliyor. Uydu, Türkiye’nin üzerinden geçtiğinde dünyanın farklı lokasyonlarından aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Türk Hava Kuvvetleri’ndeki uydu yer istasyonuna gönderecek. Bu sayede ülkemiz oldukça gelişmiş bir istihbarat uydusuna sahip olmuş olacak.

Göktürk-1 Canlı Yayın izle

Göktürk-1 canlı yayın ile izlemek için 5 Aralık 2016 Pazartesi saat 16.51’den itibaren bilgisayarınızın karşısına geçip bizi takip edin. Canlı yayını izlemek (Watch Live Streaming) için birden fazla kaynak sayfamızda paylaşılmıştır. Canlı yayın görüntüleri TRT Haber ve spaceflightnow livestream görüntüleridir. Sayfamıza giriş yaparak fırlatma anını izleyen değerli ziyaretçilerimiz, altta yer alan yorum formunu kullanarak bizlere görüşlerini iletebilir. Ziyaretçi yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Kaynak , Kaynak 2

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.