Henüz Puan Verilmedi

Türkiye’de Gıda Mühendisi Asgari Ücrete Talim Ediyor:

İnsanoğlunun ilk yaratılışından günümüze kadar ki en temel ihtiyacının beslenmek olduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz. Ancak günümüzde bu temel ihtiyacın çok daha önem kazandığını görmekteyiz. Her geçen gün daha da şehirleşen dünyada insanlar giderek hazır gıda tüketimine yönelmektedir. Bu talep karşısında üreticiler de hemen hemen her alanda tüketicilere ürünler sunmaktadır. Bu ürünlerin standartlarının insan sağlığına uygunluğu ehil insanlar tarafından kontrol edilmeli ve bundan sonra satışa sunulmalıdır. Gıda üretimi yapan işletmeler bünyelerinde çalıştırdıkları Gıda Mühendisi ile tüketiciler için kritik öneme sahip bu standartların kontrolünü sağlamak zorundadır.

Ancak günümüzde ne yazık ki bir çok işletme Gıda Mühendisi’ne karşı akıl almaz bir tavır sergileyebiliyor. Gıda Mühendisleri Odası 2.Bşk. Sayın İsa Tahta bir röportajında işletmelerin gıda mühendislerini katlanılması zorunlu bir meslek grubu olarak gördüğünü açıklayarak tüm gerçekleri kamu oyu ile paylaşmıştı. Gıda Mühendisi’ni maliyeti arttıran bir faktör olarak gören bu zihniyet, Gıda Mühendisi’nin aldığı ücreti gereksiz bir gider olarak görerek asgari ücrete talim ettirebiliyorlar.

Tabi ki tüm işletmelerin bu zihniyette olduğunu söylemek doğru olmaz. Bu konuya önem veren ve bünyelerinde çalıştırmış oldukları Gıda Mühendislerinin kıymetini bilen ve müşterilerine kaliteli ürünler sunmak isteyen birçok işletme tabi ki mevcut. Ancak Türkiye’de her yıl mezun olan Gıda Mühendisi sayısını ve kısıtlı iş olanaklarını düşünecek olursak bu mutlu grubun azınlıkta olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Birçok Gıda Mühendisi üretim aşamasında yaşanan sıkıntıları işletme sahipleri ile paylaştığında olumsuz tepkilerle karşılaşmaktadır. Yapılan denetimler karşısında sorumluluk noktasında görev yapan Gıda Mühendisleri yapılması gereken düzeltmelerin maliyet yaratması halinde ve bu konuda ısrarcı olmaları durumda işsiz kalma ihtimali ile çalışmaktadırlar.

Modern Türkiye’de Gıda Mühendisleri emeklerinin karşılığını alabilmek ve aldığı eğitime saygı duyulmasını istiyor. İstenildiği kadar kanun çıkarılsın, işletmecilerin bu meslek grubunu zorunlu katlanılan bir personel olarak gördüğü sürece en başta biz tüketiciler olmak üzere herkes kaybedecektir. Sağlıklı bireyler olarak hayatımızı sürdürebilmemizin en temel ihtiyacı tabi ki sağlıklı beslenme ile mümkün olabilir. Bunu da ancak ehil insanların desteğiyle sağlayabiliriz.

Türkiye Gıda Mühendisleri Odası Resmi Web Sayfası

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.