Henüz Puan Verilmedi

Gıda Güvenliği:

Yaşadığımız dönemde daha sağlıklı ve güvenilir gıda üretimi eski dönemlere nazaran daha da önem kazanmış durumdadır. Toplumun daha eğitimli oluşu ve hükumetlerin çıkarmış oldukları gıda kanunları “Gıda Güvenliği” kavramını toplumda konuşulan ve gündem yaratan bir konu haline getirmiştir. Bu kavramı basitçe tanımlamak gerekirse, gıdaların kullanım gayesine uygun olarak üretilmesi ve tüketiciler tarafından güven içerisinde tüketilmesi olarak tanımlanabilir. Ancak bu basit tanım altında yatan ciddi bir kontrol sistemini bulunmaktadır. İnsanların gıda tüketiminden kaynaklanan rahatsızlıkları yaşamaması maksadıyla tüm fiziksel, biyolojik ve kimyasal olumsuz faktörleri ortadan kaldırarak, bilimsel bir sistem algoritmasıyla gıda üretim süreçlerinin yönetilmesi tanımı gıda güvenliğini tam olarak açıklamaktadır. Bu bilimsel süreçlerden geçerek sofralarımıza gelen gıda ise “Güvenilir Gıda” olarak tanımlanmaktadır.

gıda güvenliği gıda mühendisi BilgiVersin.com

Sağlıksız Koşullarda Üretilen Gıdalar Hastalık Saçıyor

Gıda Güvenliği Kimlere Emanet Edilmeli:

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılacağı gibi Gıda Güvenliği her insanın temel ihtiyacı olan gıdanın güvenilir olma durumunu belirlemektedir. İnsanların yaşam döngüsü içerisinde birçok ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlarını karşılarken ekonomik göstergeler önem arz etmektedir. Ekonomik açıdan refah içerisinde yaşayan bir toplumun ferdi iseniz tüketeceğiniz ürünlerin çeşitliliği de aynı oranda zengin olacaktır. Ancak konu gıda tüketimine gelindiğinde nasıl bir toplum içerisinde yaşadığınızın çok da önemi yoktur. Hangi refah seviyesinde yaşıyorsanız yaşayın gıda güvenliğini bir kenara atamazsınız. Yaşamak için beslenmek zorundasınız.

İşte burada asıl önemli olan Gıda Güvenliği hususlarının kimlere emanet edildiğidir. Bugün ülkemizde gıda üretimi yapan ve bünyesinde bu konuda ihtisas sahibi personel çalıştırması gereken bir çok firma mevcuttur. Gıda üretimi yapan bu firmaların toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyecek hatalar yapmamasını sağlayacak ihtisas sahibi uzmanlar “Gıda Mühendisleri” ‘dir. Ancak birçok firma sahibi Gıda Mühendislerini kaliteli bir üretimin anahtarı olarak görmek yerine, zorunlu olarak katlanılan bir personel olarak nitelendirilmektedir. Bu bakış açısı, Gıda Güvenliğinin işverenlerin eline bırakılacak bir konu olmadığının kanıtıdır. Çıkarılan yasalar gıda üretimi yapan belirli ölçekteki firmaları Gıda Mühendisi çalıştırmak zorunda bırakıyor ancak bu gıda mühendislerinin sorununu tam olarak çözmüyor. Üretim aşamaları içerisinde yaşanan bir sorunun giderilmesinin işverene maliyet yaratması durumunda gıda mühendisi işveren ile karşı karşıya gelmektedir. Sorumluluk taşıyan Gıda Mühendisi yapması gerekeni yaptığı için işini kaybedebilmektedir. Bu baskı altında çalışan bir Gıda Mühendisi üretimin altına imza atmaması durumunda “imza atacak birilerini buluruz” tehdidiyle karşı karşıya kalabilmektedir.

Günümüzde basın yayın organlarında birçok gıda terörü haberi ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu haberler hepimizi hayretler içerisinde bırakıyor. Sağlıksız koşullarda üretilen gıdalar topluma hastalık saçıyor. Uzun süre sağlıksız gıda tüketen insanlar gelecekte ciddi hastalıklar ile karşı karşıya kalıyor. Son dönemlerde sağlıksız yada standartlara uygun olmayan koşullarda gıda üretimi yapan firmalar basın yayın organları aracılığı ile ifşa ediliyor. Buna rağmen halen Gıda Güvenliği konusunda ülke olarak istenilen noktada değiliz. Toplumun en temel ihtiyacı olan beslenmenin güven altına alınmasının teminatı bu işin uzmanı olan gıda mühendislerinin ta kendisidir. Bu sebepler devletin yada yerel yönetimlerin ilgili kadrolarında yeterince gıda mühendisi istihdam etmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde etkili bir denetim icra edilebilir. Gerek üretim aşamasında yaşanan sağlıksız koşullar gerekse üretimde kontrol görevini icra eden işletmenin Gıda Mühendisinin denetlenebilmesi için ciddi bir denetim kadrosuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda Gıda Mühendisleri özellikle sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışmaktadır.  #gıdamüh5000kadro ve  #atamabekliyoruz hashtag’i ile Twitter’de mücadele eden Gıda Mühendislerinin bu çabası kendilerine fayda sağladığı kadar toplumun güvenli gıda tüketebilmesine de katkı sağlayacaktır.

İlgili Yazım: Gıda Mühendisi Asgari Ücretle Çalışıyor!

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.