Henüz Puan Verilmedi

Gebelik Testi SPR Sistemi ile Akıllı / Cep Telefonlarına Taşınacak

Gebelik testi, diyabet ve zehirlenme gibi durumlarda akıllı / cep telefonlarını kullanabilmek için bir teknoloji geliştirildi. Bu yeni teknolojinin temelleri Yüzey Plazmon Rezonans Sistemi’ne (SPR – Surface Plasmon Resonance) dayanıyor. Aslında özel elektronik modüller ile kullanılan bu sistemi cep telefonlarına taşıyan Almanya Hanover Üniversitesi uzmanları bu sayede yenilikçi bir teknolojiye de imza atmış oldular. Surface Plasmon Resonance sistemi, optik bir sensör yardımıyla alınan görüntüdeki değişimleri analiz ediyor. Bu sistem sayesinde kısa zamanda kesin sonuçlar alınabiliyor. Almanya Hanover Üniversitesi’nde bu proje üzerinde çalışan uzmanlar geliştirdikleri prototip ile gebelik testini cep telefonlarına taşımayı başardı.

gebelik testi, cep telefonu ile hamilelik testi, nasıl yapılır? bilgiversin.com

Gebelik Testi Cep Telefonu ile Yapılabilecek

Gebelik Testi, Akıllı / Cep Telefonları ile Nasıl Yapılacak?

Gebelik testini cep telefonlarına taşıyan uzmanlar geliştirdikleri prototipi kısa süre önce tanıttılar. Prototip ile ilgili fotoğraflar ve video görüntüleri sayfamızda da yer almaktadır. Şu an için çok da profesyonel bir tasarım çizgisi taşımasa da geliştirilen teknoloji tıp dünyası için büyük önem taşıyor. Prototip tasarım yakından incelendiğinde bir SPR sensörü ve fiber optik kablo yardımıyla çalıştığı görülen sistem, optik değişimleri cep telefonunun kamerasına iletiyor. Telefona yüklenen özel bir yazılım sayesinde kamera ile tespit edilen optik değişimler analiz edilerek gebelik testi, diyabet ve zehirlenme testleri kısa süre içinde büyük doğruluk oranları ile yapılabilecek. Prototip sistem ile ilgili denemeler sonuçlandığında daha profesyonel eller tarafından hazırlanmış olan modüller sayesinde akıllı telefonlarımız birer tahlil cihazına dönüşebilir. Kan, idrar, tükürük yada ter gibi sıvıları analiz edecek olan bu yeni modüller, hastalığınıza yada durumunuza ilişkin kesin bilgiler verebilecek, hekiminize tahlil sonuçlarınızı iletebilecek yada cep telefonlarında yer alan GPS verilerini kullanarak acil durumlarda bir ambulans yönlendirebilecek.

Kaynak: The Optical Society

Gebelik testi ve daha birçok tahlili akıllı telefonlar ile yapmanızı sağlayacak bu yenilikçi teknolojinin son kullanıcıların hayatına ne zaman gireceğini merakla bekliyoruz. Sizce bu tip teknolojiler geliştikçe akıllı telefonların kullanım alanı daha da genişler mi? Konu ile ilgili fikirlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.