Freelance Web Tasarım
Henüz Puan Verilmedi

Freelance Web Tasarım yada kısaca Freelance nedir?

Freelance türkçede karşılığını tam olarak bulamamış bir kelimedir. Ancak serbest çalışma yada home ofis çalışma gibi ifadelerle tanımlayabiliriz. Bu tanımlamalara bakıldığında aslında freelance ne demek sorusuna cevap bulabiliyoruz. Yani özetle herhangi bir kuruma bağlı olmaksızın çalışma yöntemine freelance diyebiliriz. Bu alanda çalışan kişilere ise (örneğin: freelance web tasarım) freelancer denmektedir. Türkiye’de yeni bir işe girmeden önce en az 2 yıl gibi bir deneyim arandığı düşünüldüğünde aslında bu tip çalışma yöntemlerinin yeni mezun üniversitelilerin çıkış kapısı olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak bu şekilde çalışırken karşınıza çıkabilecek en büyük sorun size işveren kişi ile aranızda oluşturulacak güven ilişkisi olacaktır. Aslında işveren cephesinden bakıldığında da benzer bir güven sorunu olabileceği görülmektedir.

Freelance Web Tasarımcı olarak nasıl çalışabilirim?

Bir freelancer olarak sadece web tasarım değil tüm beceri alanlarında çalışabilmeniz mümkün aslında. Bu konuda dünyada ve Türkiye’de faaliyet gösteren güvenli internet siteleri bulunmaktadır. Eğer bu sitelere üye olarak profilinizi oluşturur ve yayınlanmış proje/iş ilanlarına teklif verir ve seçilirseniz çok kısa içerisinde ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Bu güvenilir çalışma ortamlarını yurt dışı ve yurt içi olarak iki ana grupta toplayarak paylaşacağım.

Yurt İçi:

www.uzmankirala.com

UzmanKirala.com

UzmanKirala.com

Türkiye’de faaliyet gösteren ve freelance işlerde çalışma imkanı sunan internet siteleri incelendiğinde her yönüyle rakiplerini geride bırakan bir site olarak öne çıkmaktadır. Uzmankirala.com dünyadaki rakiplerini iyi analiz etmiş ve başarılı bir proje olarak ön plana çıkmıştır. Özetle uzmankirala.com’u anlatmak gerekirse. Sitenin iki üyelik tipi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi İŞVEREN ÜYELİK diğeri ise UZMAN ÜYELİK. Adından da anlaşılacağı gibi işveren üyeler yaptırmak istedikleri proje, işlere ilişkin bir ilan formu doldurup bunu sisteme eklemektedir. Bu ilanı gören uzman üyeler ise proje / işlere teklif vererek seçilmeye çalışırlar. İşveren eğer herhangi bir uzmanın yapmış olduğu işi beğenir ve seçerse teklifte belirtilen tutarı uzmankirala hesabına yatırması gerekmektedir. Bu para iş tam olarak teslim edilmeden uzman hesabına aktarılmamaktadır. Bu sayede hem işveren hemde uzman güven içerisinde iş yapmak / yaptırmaktadır.

Yurt Dışı:

www.freelancer.com

freelancer.com

freelancer.com

Dünyada bu işin en iyisi hangisi diye soracak olursanız karşımıza çıkan en büyük marka kesinlikle freelancer.com dur. Freelancer yukarıda bahsetmiş olduğum uzmankirala.com‘a benzer bir sistemle çalışmaktadır. Yani freelance işler arayan uzmanlar bu sitede dünyanın her yerinden freelance iş bulabileceğiniz gibi dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan bir freelancer ile çalışmanız mümkün olacaktır. Ama bana soracak olursanız yerli bir seçenek varken gidip yurtdışında çözüm aramak çok gereksiz. Üstelik iyi seviyede yabancı diliniz yoksa oraya iyi işler çıkarma şansınız pek mümkün olamayacaktır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)