Henüz Puan Verilmedi

Mıknatıslar ile Parmak İzini Takip Eden Sanal Gerçeklik Teknolojisi: Finexus

Finexus adı verilen sanal gerçeklik donanımı ile parmak hareketlerini 3 boyutlu girdiye dönüştürmek mümkün. Bu ve benzeri teknolojiler üzerinde çalışan uzmanlar geliştirdikleri kontrol cihazları ile sektörde belirleyici olmaya çalışıyor. Oculus ve Washington Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı geliştirdikleri çözüm ile kendilerinden söz ettiriyor. Teknik detaylar içinde boğulmadan önce sayfanın üst bölümünde yer alan videoyu izlemenizi tavsiye ederiz. Videoyu izleyerek bu teknolojiyi biraz daha yakından tanıyabilirsiniz.

finexus, sanal gerçeklik, mıknatıs, manyetik sensör, üç boyutlu, bilgiversin.com

Finexus

Finexus Nasıl Çalışıyor?

Finexus temel olarak bir sensör ve parmaklara takılan 5 mıknatıstan oluşuyor. Üç boyutlu bir girdi donanımı olarak kullanılan bu teknoloji sayesinde parmak hareketleri 3D olarak algılanıyor ve bilgisayara aktarılıyor. Yapılan açıklamada şu an için sensörün yaklaşık 12 cm’lik bir mesafede parmak hareketlerini algıladığı belirtiliyor. Ancak uzmanlar bunu 25 santime kadar çıkarmak için çalışıyor. Şu an için bir prototip görünümünde olan ürün nihai olarak giyilebilir bir eldivene dönüşecek. Parmaklar hareket ettikçe, parmak uçlarında yer alan mıknatıslar ile sensör arasındaki mesafe değişimi 3 boyutlu olarak algılanıp bilgisayara aktarılıyor. Oldukça hızlı çalıştığı görülen bu donanım, sanal gerçeklik teknolojilerinin geliştirilmesinde önemli bir adım olacak.

Finexus teknolojisi hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmak için altta yer alan kaynak linkine göz atabilirsiniz. Konuyla ilgili değerlendirmelerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlere iletmek için altta yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Kaynak

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.