Henüz Puan Verilmedi

Felçli Hasta Yürüdü

Felçli hasta beyin dalgaları kullanılarak yürütüldü. ABD’de yaşamakta olan ismi açıklanmayan hasta geçirdiği bir kaza sonrasında 5 yıldır felçli olarak hayatını sürdürüyordu. Felçli hasta, omuriliği zedelendiği için yürüyemiyordu. Belden aşağısı tutmayan hastanın beyin dalgaları, özel sensörler yardımıyla bacak kaslarına iletildi. Felçli hasta bu yöntemle 4 metre yürüdü. California Üniversitesi’ndeki araştırmacıların çalışması Journal of NeuroEngineering and Rehabilitation adlı dergide yayınlandı.

yürüdü, beyin dalgaları, omurilik hasarlı yürüdü, bilgiversin.com

Felçli Hasta 4 Metre Yürüdü

Felçli Hasta Beyin Dalgaları ile Yürüdü

Felçli hasta, beyin dalgalarını okuyan ve bu sinyalleri bacak kaslarına ileten cihazlar sayesinde yürüdü. ABD California Üniversitesi’nde hayata geçirilen bu çalışmada, belden aşağısı felçli bir hastanın, beyin sinyallerini okuyan cihaz, hastanın bacaklarını kontrol etti ve hasta bu sayede yürüdü. Çalışmayı değerlendiren uzmanlar, omurilik yaralanmaları nedeniyle oluşan rahatsızlıklarla yaşamak zorunda kalan hastalar için bu çalışmanın bir mucize olduğunu vurguladı.

Felçli hasta beyin dalgalarını okuyan cihazlar yardımı ile yürürken bir yandan kameralar da kayıttaydı. Yukarı paylaşmış olduğumuz videoda felçli hastanın yürüyüşüne ilişkin görüntüler yer almaktadır. Hasta cihazlar yardımı ile 4 metre yürümeyi başarıyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Journal of NeuroEngineering and Rehabilitation dergisinde yayınlanan bilimsel makaleyi inceleyebilirsiniz. Düşünceleriniz ve değerlendirmeleriniz için sayfanın altında yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.