Felç Tedavisi İçin Örümcek Zehri Kullandılar
Henüz Puan Verilmedi

Örümcek zehri felç tedavisinde kullanılır mı? Avustralya’da sürdürülen bir araştırma bu soruya yanıt oldu. Yapılan araştırma ile bilim insanları örümcek zehrinin felç tedavisinde kullanılabileceğini kanıtladı.

Örümcek zehrinin felçli hastaların tedavisinde kullanılabileceği Avustralyalı bilim insanları tarafından ortaya kondu. Queensland ve Monash Üniversiteleri bu araştırmaya ev sahipliği yaptı. Zehirde yer alan bir protein ile beynin felç sebebiyle meydana gelecek hasardan korunabileceği açıklandı. Bu araştırmaya katılan bilim insanları, Avustralya’nın kuzeyinde bulunan Queensland eyaletinde çalışmalar yaptı. Fraser Adası’nda bilim insanları huni yuvalı örümcekler yakaladı. Bu örümcek türü dünyanın en zehirli örümcekleri arasında gösteriliyor. Araştırmacılar laboratuvarda yakaladıkları bu örümceklerin zehirlerini çıkardı. Elde edilen zehirden tedavide kullanılacak Hi1a proteininin örneği üretildi.

Örümcek Zehri Felç Tedavisinde Nasıl Kullanılacak?

Felçli hastaların tedavisinde örümcek zehri nasıl kullanılacak? Bu araştırma kapsamında laboratuvar ortamında üretilmiş olan protein örneği farelere enjekte edildi. Araştırmacılar enjekte ettikleri proteinin, felç akabinde beyinde hasar meydana gelmesinin temel etkeni olan beyindeki asit algılayan iyon kanallarını tıkadığını ortaya koydu. Uzmanlar bu araştırma neticesinde felç sonrası beyinde meydana gelen hasarların azaltılabileceğini açıkladı. Bu umut verici araştırma geçtiğimiz günlerde National Academy of Sciences (Ulusal Bilimler Akademisi – PNAS) dergisinde yer aldı. Araştırmayla ilgili detaylara altta yer alan kaynak linkinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.