Henüz Puan Verilmedi

Falcon 9 Roketi CRS-7 Görevi İçin Fırlatıldıktan 2 dk. Sonra İnfilak Etti

Falcon 9 roketi, 28 Haziran 2015 günü Türkiye saati ile 17:00’da fırlatıldı. CRS-7 görevi kapsamında uzaya gönderilen roketin fırlatma anına ilişkin video görüntüleri canlı olarak sitemizde de yayınlandı. Ancak Falcon 9 roketi fırlatıldıktan yaklaşık 2 dakika sonra infilak etti ve görev ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlandı. SpaceX adlı özel bir şirkete ait olan bu roket Uluslararası Uzay İstasyonu‘na kargo taşıyordu. Taşıdığı yük ile beraber paramparça olan roket komuta kontrol merkezinde büyük bir sessizlik yaşanmasına neden oldu. Roketin neden infilak ettiğine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, uzmanlar konu ile ilgili araştırmanın sürdüğünü bildirdi.

falcon 9, crs 7, infilak etti, video, neden infilak etti? bilgiversin.com

Falcon 9 roketi infilak etti

Falcon 9 Roketi Neden İnfilak Etti? Görevi Neydi?

İnfilak eden Falcon 9 roketi merkezi ABD / Kaliforniya’da bulunan SpaceX adlı özel bir şirket tarafından geliştirildi. Bu roketin en önemli özelliği uzay araştırmalarının en büyük maliyet kalemlerinden biri olan fırlatma roketini tekrar kullanabilmek. SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşımak için uzaya gönderdiği roketi sağ salim dünyaya geri döndürerek tekrar kullanmayı hedefliyor. Bu sayede büyük bir tasarruf sağlanmış olacak. Aynı zamanda yepyeni bir roket teknolojisinin de önünü açacak bu gelişme henüz başarıya ulaşmış değil. Daha önceki denemelerinde de çeşitli sorunlar yaşayan şirket çalışmalarını sürdürüyor. Falcon 9 Roketi‘nin neden infilak ettiğine dair henüz resmi bir açıklama yapılmazken bazı kaynaklarda roketin maximum aerodinamik gerilme nedeniyle patlamış olabileceği belirtiliyor.

Bir önceki görevi: Falcon 9 CRS-6 Görevi Dönüşü, İniş Esnasında Çakıldı

Falcon 9 roketi‘nin CRS-7 görevi için fırlatıldıktan 2 dakika sonraki infilak etmesine ilişkin video görüntülerini sayfamızın üst bölümünde izleyebilirsiniz. Konu ile ilgili görüşlerinizi ve merak ettiğiniz hususları bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun için sayfanın alt bölümünde yer alan yorum formunu kullanabilirsiniz. Kullanıcı yorumları değerlendirildikten sonra onaylanarak sayfamızda yayınlanmaktadır.

Lütfen Puan Verin:

Facebook Yorumları

Yorum (Facebook hesabınız yoksa sayfanın sonundaki yorum formunu kullanınız)

Siz de bir yorum yapabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.